Basit-bileşik yapılı olmaları açısından hurûfu'l-meânî üzerine bir inceleme
Examination of the ḥurūf al-maʿānī in terms of their simple-compound structure
- Tez No: 801919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dil, insanlık tarihi boyunca en önemli iletişim vasıtası olmuştur. İnsanlar etnik kimliği, sosyal konumu ne olursa olsun onunla duygu ve düşüncelerini muhataplarına intikal ettirmişlerdir. Bu nedenle diller arasındaki ayrım kullanım alanı ve amaç farklılığından ziyade yapısal merkezlidir. Arapçanın da diğer dillere nazaran kendisine has bir yapısı vardır. Nitekim diğer dillerde de yer alan isim, fiil ve harf ayırımı Arapçada da bulunup harfe dair birtakım yapısal ve fonksiyonel özellikler bulunmaktadır. Fonksiyonel yönü cümle içinde yer alan diğer unsurlar üzerindeki etkisini incelerken yapısal yönü ise harfin kendi oluşturduğu karakteristik yapıyı inceler. Çalışmamızın ana gövdesini oluşturan konu da budur. Arapçada yer alan“hurûfu'l-me'ânî”türünden harflerin yapısını karakter endeksli olarak klasik eserlerdeki basit-bileşik yapılı olmaları durumu incelenmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda İbn Hişam'ın Muğni'l-lebîb, el-Murâdî'nin el-Cened'dânî ve İbn Abdünnûr'un Rasfu'l-mebânî isimli eserleri çalışmamızın temel kaynakları olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language has been the most important means of communication throughout human history. Regardless of their ethnic identity and social status, people have conveyed their feelings and thoughts to their interlocutors by language. For this reason, the distinction between languages is structurally centered rather than the difference in usage and purpose. Arabic has a unique structure compared to other languages. As a matter of fact, the distinction between nouns, verbs and letters in other languages is also found in Arabic, and there are some structural and functional features of the letter. While the functional aspect examines the chains on the other components in the sentence, the direction aspect examines the features created by the letter itself. This is the subject that forms the main body of our work. It will be tried to examine the structure of the letters of the type“hurûfu'l-me'ânî”in Arabic, as a character index, and the case of simple-compound structures in classical works. In this context, the works of Ibn Hisham's Muğni'l-lebîb, al-Murâdî's al-Cened'dânî and İbn Abdünnûr's Rasfu'l-mebânî have been determined as the main sources of our study.