Türkiye'de OHAL KHK'ları ile yapılan ihraçların unvan, kurum, il değişkenleriyle incelenmesi
Examination of the issues made with the State of Emergency Decrees in Turkey with the variables of title, institution, province
  1. Tez No: 801941
  2. Yazar: NECMETTİN MESUT SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye'de OHAL KHK'ları ile Yapılan İhraçların Kurum, Unvan, İl Değişkenleriyle İncelenmesi isimli çalışmamızda esas olarak KHK'ların ekli listelerinde yer almak suretiyle yapılan ihraçlar değerlendirilmiştir. Kamu görevinden çıkarma işlemlerine ilişkin resmi gazete verileri incelenerek veri setleri oluşturulmuştur. İhraç edildikten sonra başka bir KHK ile kamu görevine iade edilenler, OHAL Komisyonu kararı veya Mahkeme kararı ile görevine iade edilenlerin iadelerine ilişkin durumları çalışmamızın kapsamı dışında bırakılmıştır. Oluşturulan veri setlerinde yer alan değişkenler göz önünde bulundurularak kamu görevinden ihraç edilenlerin hangi unvan, kurum ve şehir de yoğunlaştıkları tespit edilerek değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan değerlendirme neticesinde FETÖ/PDY başta olmak üzere devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya grupların başla devletin stratejik kurumları olan yargı kurumları, emniyet ve eğitim kurumlarında en çok istihdamın sağlandığı unvanlarda, taşradan ziyade Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde yoğunlaştıkları tespit edilmiştir. Yine bu kapsamdaki şahısların en çok istihdamın sağlandığı kadrolar haricinde bulundukları kurumlarda üst düzey yönetici pozisyonlarına doğru dikey yönlü yükselme imkanı olan kadrolarda da yer aldıkları tespit edilmiştir. Bu tez çalışması ve benzeri çalışmaların kamu personel rejiminde yapılacak yeniliklere de katkısının olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study entitled Examining the Issuances Made with the State of Emergency Decrees in Turkey with Institution, Title, Province Variables, the issuances made by being included in the attached lists of the decrees were evaluated. Data sets have been created by examining the official gazette data on public dismissal procedures. Those who have been returned to public office by another decree law after being expelled, those who have been returned to office by a decision of the State of Emergency Commission or a Court decision have been excluded from the scope of our study. Taking into account the variables included in the data sets created, it was determined which title, institution and city of those who were dismissed from public office they concentrated in and evaluated. As a result of the evaluation, it was determined that the structures, formations or groups decided to be operating against the national security of the state, especially FETÖ / PDY, are concentrated in metropolitan cities such as Ankara and Istanbul, rather than in the provinces, in the titles where the most employment is provided in judicial institutions, security and educational institutions, which are strategic institutions of the state. Again, it has been determined that the individuals in this scope are also in the cadres with the possibility of vertical promotion to senior management positions in the institutions where they are located, except for the cadres where the most employment is provided. It is expected that this thesis study and similar studies will also contribute to the innovations to be made in the public personnel regime.