Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde muhasebe bilgi sisteminin kullanılma yeterliliği ve Konya'da faaliyet yürüten küçük ve orta büyüklükteki işletmeler üzerinde bir araştırma
The adequacy of using accounting information system in small and medium-sized enterprises and a study on small and medium-sized enterprises operating in Konya
- Tez No: 801948
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ KARASİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ekonomik büyüme, teknolojik yeniliklere uyum sağlama ve yeni çalışma sahaları oluşturmaları dolayısı ile tüm ülke ekonomileri için önemli bir yere sahiptir. Küresel rekabetin son otuz yılda dünya ekonomisine damgasını vurması KOBİ'lerin rekabet güçlerini artırması gerekliliğini meydana getirmiştir. Küresel rekabetin artması KOBİ'lerin iş birliği çemberlerini daha da genişletmeleri mecburiyetini doğurmuştur. 1980'li yıllardan itibaren bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve küreselleşme ile ülkeler arasındaki ekonomik/politik engellerin ortadan kalkması, KOBİ'lerin piyasa etkilerinden daha az etkilenmeleri ve iş hayatındaki konumlarını korumaları için yeni piyasalara açılmalarına neden olmaktadır. KOBİ'lerin faaliyetlerini düzenli devam ettirebilmeleri, bilgiyi oluşturma ve etkili kullanabilmeleriyle sağlanabilmektedir. Globalleşen dünyada işletmelerin artan rekabet alanında varlıklarını sürdürebilmeleri zorlaşmış, bu da bilgiye ulaşma gereksinimini artırmıştır. Gereksinim olan bilgiler muhasebe bilgi sistemi sayesinde üretilerek rapor olarak işletmelere iletilmektedir. Muhasebe bilgi sistemi ile üretilen bilginin doğruluğu işletmelerin doğru kararlar alması açısından önem arz etmektedir. Ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde büyük bir öneme sahip olan KOBİ'lerin daha etkin ve doğru kararlar almaları için muhasebe bilgi sistemi tarafından sağlanan bilgileri doğru ve zamanında kullanabilmeleri gerekmektedir. Bu uygulama Konya ilinde 2022 yılında faaliyet gösteren KOBİ'lerde muhasebe bilgi sisteminin kullanılma yeterliliğini kapsamaktadır. Araştırma sonuçlarının elde edilmesi anket formu uygulanarak gerçekleştirilmiş olup, 255 KOBİ'ye uygulanmıştır. Çalışma ile muhasebe bilgi sisteminin kullanılma yeterliliği ölçülmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilgilerin KOBİ'ler tarafından kullanılmasının önemi vurgulanmıştır. Yapılan anket verilerine göre muhasebe bilgi sisteminin KOBİ'lerde kullanımını etkileyen faktörlerin olduğu ve bu faktörlerin kullanılma oranını etkilediği kanısına varılmıştır. KOBİ yöneticilerinin işletmeleri için verecekleri birçok kararda muhasebe bilgi sistemi ile elde edilen bilgiler ışığında hareket ettikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca bunların yanında işletmelerin mali durumlarıyla ilgili her türlü bilgiye ulaşmak içinde muhasebe bilgi sistemini kullanmakta oldukları görülmüştür. Günümüz rekabet ortamında KOBİ'lerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için temel hedefi düşük maliyetli, ileri teknolojik yeteneklere sahip, güvenilir ve uzaktan tanınabilir bir yapıda muhasebe sistemlerinin oluşturulması ve sürdürülmesi olmuştur. Artan rekabet ortamı KOBİ'lerde muhasebe bilgi sisteminin kullanımını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-Sized Enterprises (SMES) have an important place for all countries' economies due to economic growth, adaptation to technological innovations and creating new working areas. The fact that global competition has left its mark on the world economy in the last thirty years has revealed the need for SMEs to increase their competitiveness. The combination of global competition has made it necessary for SMEs to further expand their circle of cooperation. Since the 1980s, developments in information technologies and the disappearance of economic/political barriers between countries, together with globalization, cause SMEs to open up to new markets in order to be less affected by market effects and to maintain their position in the business world. The ability of SMEs to continue their activities regularly can be ensured by creating and using information effectively. In the globalizing world, it has become difficult for businesses to maintain their existence in the field of increasing competition, and this has increased the need for access to information. The required information is produced by the accounting information system and transmitted to the enterprises as a report. The accuracy of the information produced by the accounting information system is important for businesses to make the right decisions. SMEs, which have a great importance in the development and development of countries, need to be able to use the information provided by the accounting information system accurately and on time in order to make more effective and accurate decisions. This application covers the adequacy of using the accounting information system in SMEs operating in Konya in 2022. Obtaining the results of the research was carried out by applying a questionnaire and it was applied to 255 SMEs. With this study, it was tried to measure the adequacy of using the accounting information system. In addition, the importance of using the information produced by the accounting information system by SMEs was emphasized. According to the survey data, it was concluded that there are factors affecting the use of accounting information system in SMEs and that these factors affect the rate of use. It has been observed that SME managers act in the light of the information obtained with the accounting information system in many decisions they will make for their businesses. In addition, it has been observed that businesses use the accounting information system to reach all kinds of information about their financial status. It is thought that if the importance of the accounting information system in SMEs is recognized and given the necessary importance, its use will reach a sufficient rate.In today's competitive environment, the main goal of SMEs to continue their activities has been to create and maintain low-cost, high-tech, reliable and remotely recognizable accounting systems, and the increasing competitive environment has increased the use of accounting information system in SMES.