Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) muhasebe bilgi sistemi: Kayseri'de bir uygulama
Accounting information system in the small and medium enterprices: In the application of Kayseri
- Tez No: 461281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE ESMERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İşletmeler, rekabetin oldukça yoğun olduğu ve her geçen gün şiddetlendiği bir ortamda faaliyetlerini sürdürmektedirler. İçinde bulunduğumuz çağa adını veren bilgi kavramı günümüzde, işletmelerin faaliyetlerini sağlıklı ve başarılı bir şekilde yürütebilmeleri ve piyasadaki rakip firmalar ile rekabet edebilmeleri için önemli bir kavram haline gelmiştir. İşletmelerde bilginin üretiminin yapıldığı ve bilginin zamanında ilgili bölümlere iletilmesini sağlayan bilgi sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlerden biri de muhasebe bilgi sistemidir. Bu çalışmanın amacı muhasebe bilgi sisteminin ana hatlarıyla incelenmesi ve muhasebe bilgi sisteminin ülke ekonomilerinin lokomotifleri olarak tanımlanabilecek küçük ve orta büyüklükteki işletmeler üzerindeki etkinliğinin ölçülmesidir. Bu kapsamda muhasebe bilgi sistemi ve küçük ve orta ölçekli işletmeler ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra Kayseri ilinde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin muhasebe bilgi sistemi algısı ve muhasebe bilgi sisteminin etkinliği ve önemi üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel veri toplama tekniği olan anket yöntemi kullanılmıştır. Anket soruları üç boyuttan oluşmaktadır. Bu boyutlar: Muhasebe Bilgi Sistemi'nin İşletme Yönetimine Getirdiği Yenilik Algısı, Muhasebe Bilgi Sistemi'nin İşletmelerde Algılanma Düzeyi, İşletmelerde Muhasebe Bilgi Sisteminin Etkinliği ve Yönetim Kararlarındaki Önemi şeklindedir. Katılımcılara uygulanan anketlerden elde edilen verilerin analiz edilerek, değerlendirilmesi sonucu muhasebe bilgi sisteminin işletmelerdeki etkinliği ortaya konulmuştur. Çalışma sonucuna göre muhasebe bilgi sisteminin işletmenin faaliyet süresi, sahip oldukları teknoloji düzeyi, yöneticilerin eğitim düzeyleri ve işletmelerin hukuki statüleri değişkenleri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Business enterprises activate in an atmosphere that compatition is very intersive and increases to be intensive in every single day. Information that gives its name to the age that we live, nowadays, an became important thing to business enterprises to carry out their jobs in a healthy and succesful way and to complete with the other rival business companies. There is information system that produce information and send it to the correct department in time. One of this information system is Accounting Information System. The main objective of this study is to investigate both Acoounting Information System and Management Information System with their main lines and measure the effect on the bussiness enterprises. In this context; after given information system, management information system and accounting information system that is the main purpose of this study are investigated, a research is done on the small and medium sized enterprises that works in the city of Kayseri. In this research, questionnaire method which is a qualitative data collection technique is utilized. Questions of the study are composed of three dimensions. These demensions are; Innovations thet acoounting Information system brings to business enterprises management system. The level of perception of the accounting information system on the business enterprises. The importance of accounting information system on decision of management department and effectiveness on the business enterprises. The information that we gather from the result of the questionaire is examined by doings some certain analizes. As a result of evaluting this dimetions, the effectiveness of accounting information system on the business enterprises is put forward. According to the result of this study, acoounting information system has effect on the factors of the activity period of the business enteprises, the legal statute, the educational level of the managers and owned technological level.