Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin sosyal bilgiler öğretim programı ilgili kazanım, değer ve becerileri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of the United Nations Framework Convention on Climate Change in terms of social studies curriculum relevant acquisitions, values and skills
  1. Tez No: 801951
  2. Yazar: ZEHRA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN AYNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma güncel bir sorun olan iklim değişikliği konusunun Sosyal Bilgiler Öğretim Programı kapsamında farkındalık oluşturmak ve uluslararası bir platformda farklı ülke perspektifleri tarafından onay görmüş bir belge olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin işaret etmiş olduğu kazanım, değer ve becerilerin program içerisinde içerip içermediği ve içeriyor ise ne miktarda içerdiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 2022-2023 Sosyal Bilgiler Programı ele alınmıştır. Araştırma doküman incelemesi yöntemi ile yapılmış olup araştırma doküman analizi yolu ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucu verilerine, bulgular ve sonuçlar kısmında yer verilmiştir. Araştırma sonucunda“Değer”bulguları olarak belgede ifadesi bulunan Sosyal Bilgiler programına ait olan değerlerden frekans değeri en yüksek ve en fazla ihtiyaç duyulduğu belirlenen; %18,60 Çalışkanlık, %16,08 Sorumluluk, % 16,08 Adalet değerleri olduğu saptanmıştır.“Beceri”bulguları olarak belgede ifadesi bulunan Sosyal Bilgiler programına ait becerilerden frekans değeri en yüksek ve en fazla ihtiyaç duyulduğu belirlenen; %15,24 Hukuk okuryazarlığı, %10,48 Karar verme, %9,84 İletişim becerileri olmuştur. Araştırmada BMİDÇS içerisinde“Kazanım”bulguları olarak belgede ifadesi bulunan Sosyal Bilgiler programına ait frekans değeri en yüksek ve en fazla ihtiyaç duyulduğu belirlenen; 4. Sınıf Sosyal Bilgiler kazanımlarında 113 ifade, 5. Sınıf kazanımlarında 101 ifade, 6. Sınıf kazanımlarında 95 ifade, 7. Sınıf kazanımlarında ise 76 ifadeye rastlanmıştır. Araştırmada sınıf düzeyleri arttıkça ihtiyaç duyulması öngörülen kazanım ifadelerinin azaldığı görülmüştür. Araştırma sonucunda gelecekte muhtemel bir Sosyal Bilgiler Öğretim Programı düzenlemesine gidilmesi durumunda konu üzerine yeterli önemin gösterilmesi ve 21. Yüzyılda küresel iklim krizinin çözümüne yönelik gelecek neslin ihtiyaç duyacağı düşünülen beceri ve değerlerin kazandırılması adına programda yapılması öngörülen yeniliklere ise öneriler başlığı altında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to raise awareness of climate change, which is a current problem, within the scope of the Social Studies Curriculum and also it is aimed to determine whether the achievements, values and skills indicated by the United Nations Framework Convention on Climate Change, which is a document approved by different country perspectives on an international platform. If it contains, it is aimed to evaluate how much it contains in the program. In the research, the 2022-2023 Social Studies Program was discussed. The research was carried out by document analysis method and the results were examined by document analysis. The results of the research are given in the findings and results sections. As a result of the research, among the values belonging to the Social Studies program stated in the document as“Value”findings, it was determined that the frequency value was the highest and the most needed; 18,60 % Diligence, 16,08 % Responsibility, 16,08 % Justice. Among the skills belonging to the Social Studies program, which are stated in the document as“Skill”findings, it is determined that the frequency value is the highest and the most needed; 15,24% Legal literacy, 10,48% To make a decision, 9,84% Communication skills. In the research; There were 113 expressions in the 4th Grade Social Studies outcomes, 101 statements in the 5th Grade outcomes, 95 items in the 6th Grade outcomes, and 76 items in the 7th Grade outcomes. In the study, it was observed that as the grade levels increased, the outcome statements that were expected to be needed decreased. As a result of the research, in case of a possible Social Studies Curriculum arrangement in the future, the innovations, envisaged to be made in the program in order to show sufficient importance to the subject and to provide the skills and values that are thought to be needed by the next generation for the solution of the global climate crisis in the 21th century, are included under the heading of suggestions.