Görsel sanatlar dersinde değer gelişimi yaklaşımlarıyla vatanseverlik değerinin kazandırılmasına yönelik bir araştırma
A research on improving the value of patriotism with value development approaches in visual arts lesson
- Tez No: 801968
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
Bu araştırma, görsel sanatlar dersinde değer geliştirme yaklaşımlarının vatanseverlik değerinin geliştirilmesinde etkisinin olup olmadığını, varsa ne düzeyde olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2021-2022 Eğitim öğretim yılında Erzurum ili Sabancı ortaokulundan seçkisiz örneklem yöntemiyle 7. Sınıf şubelerinden kontrol deney grubu olarak belirlenen 35'er mevcutlu iki şubeyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerini bir arada yürüten karma araştırma modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel deseni ön test – son test kontrol gruplu deneysel desen, nitel deseni durum çalışması olarak belirlenmiştir. Deney grubuna değer geliştirme etkinliklerini içeren deneysel yaklaşım uygulanmış, kontrol grubuna yönelik herhangi bir deneysel çalışma gerçekleştirilmemiştir. Araştırmada nicel verileri elde etmek için Vatanseverlik tutum ölçeği geliştirilmiştir. Nicel veriler beş hafta arayla uygulanan ön test- son test vatanseverlik tutum ölçeğiyle elde edilmiştir. Nitel veriler değer geliştirme etkinlik formlarıyla, ön test son test görsel sanatlar uygulamalarıyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.00 istatistik paket programı kullanılmış, bağımsız gruplar için t testi ve bağımlı gruplar için t testi gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda vatanseverlik tutum ölçeği ön test, son test ölçümleri karşılaştırılmış ve deney grubu son test ölçümleri lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Vatanseverlik konulu görsel sanatlar ön test son test uygulamaları karşılaştırılmış deney grubu son test ölçümleri lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Öğrencilerin değer geliştirme yaklaşımı kapsamında doldurdukları etkinlik formları analiz edilmiştir. Bu formların analizi sonucunda, değer geliştirmeye yönelik yaklaşımların öğrencilerin değerler üzerine çok yönlü düşünmelerine imkân tanıdığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda görsel sanatlar dersinde değer geliştirme yaklaşımlarını içeren deneysel çalışmanın vatanseverlik ve vatanseverlik tamamlayıcı değerlerinin gelişimine katkıda bulunduğu anlaşılmıştır. Değerler eğitiminde değer geliştirme yaklaşımlarına daha sık başvurulması gerektiği, değerler eğitiminin kendine has zaman diliminde, kendine has öğretim yöntem ve tekniklerine başvurularak gerçekleştirilmesinin faydalı olacağı önerilmiştir. Değerler eğitiminde ölçme ve değerlendirme tekniklerine başvurulmasının faydalı olacağı dile getirilmiştir. Görsel sanatlar derslerinin ve diğer sanat eğitimi derslerinin değerler eğitiminde beklenen verimi elde etmek için uygun bir eğitim alanı olduğu tespiti belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been made whether there is an effect on the purpose of improving the value of patriotism in visual art lesson and if there to determine ıts level. The research has been realized with two classes that have thirty- five students defined as control experimental group from 7 th class students with the method of random sampling in Erzurum Sabancı Secondary School in 2021-2022 Academic year. Research has been carried out with the mixed research method managing both quantitavive and qualitative research methods. The quantitative pattern of research is determined as pre test- post test control groups experimental design and qualitative design is determined as case study. The experimental approach has enforced to experimental group involving value development activites, but any experimental study has not been realised intented to control group. A patriotism attitude scale has been improved to attain quantitavive data in the research. The quantitative data have been got with protest- posttest patriotism attitute scale imposed every five weeks. The qualitetive data have been attained with value development eventy forms and protest- posttest visual arts applications. SPSS 22. 00 statistic packape software has been used in the analysisi of quantitave data, the T test has been carried out for dependent and independet groups. In the analysing of qualitative data, content analysis has been made. After research, patriotism attitude scale pre test and post test scales have beeen compared and a meaning fuul difference has been seen on behalf of experimental group post test attitudes. Comporing the pretest- post test applications about patriotism, and there is a meaningful difference in counterance to post test scales. The activity forms have analysed as part of value development approach. In the results of these form analysis, the value development approaches enable to think multiple ways, about values. It is understaood that the experimental study involving the value development approaches pitch in the improvement of patriotism and ıts supplement values according to the facts of research. It is suggested to be helpful to realise the special method and techniques in a special time for the values education. Also, ıt is recomnendet to be helpful consulting to assessment and evaluation technigues.