Alman idealizminden psikanalize ideoloji teorisine paralaks bakış
From german idealism to psychoanalysis parallax approach to the theory of ideology
  1. Tez No: 801981
  2. Yazar: YONCA GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Çağcıl post-modern günlerde, büyük davaların hali pek de iç açıcı değildir. İdeoloji sahnesine tam teçhizat kuşandıkları zırhlarıyla çıkarak hegemonya mücadelesine girişmiş olan taraflar arasında her şeye rağmen bir konsensüs bulunmaktadır: Büyük davalar devri kapanmış, küresel kurtuluşçu projelerin zorlayıcı yükümlülükleri yerini, özel direniş ve müdahale biçimlerine bırakmıştır. Sözlerimiz, evrensel kurtuluş mücadelesinin“ütopik”yazgısına adanmışçasına bağlı olanlarının hakikatidir. Ümitsiz davaların savunulmasının amacı, totaliter geçmişi olumlamak değil, indirgemeci/düzleyici kapitalizm ve onun politik uzamı olan neo-liberalizmin bizatihi kendisini“ideolojik”sorunsal haline getirmektir. Bu etik üst-belirleyici bağlamda çalışmamızın tüm bölümleri teori ve siyasal praksis olarak çift katmanlı kurgulanmıştır. Bilimsel havzamız, psikanalitik teori, Alman İdealizmi ve Marksist külliyatla sınırlı olup, metodolojimiz Zizekyan paralaks diyalektiktir. Mevcut ideolojik paradigma ve hâkim liberal söylemin, eşitsizlik vahşetinin tek nedeni olarak yaşantılandığı toplumlarımızda, işkencenin hala kamusal bir seyirlik ve acıya katlanılması halinde esir düşmüş düşmanın gerçek değerinin sınandığı şerefli yollardan biri olarak kabul edildiği geç Orta Çağ'ı işaretlediğinin farkında mıyız? Gerçekten de bu türden ilkel bir kabulleniş etiğine ihtiyacımız var mıdır? Atılması gereken radikal adım, mevcut narsisist atalet katatonisini zorunlu olan tüm şiddetle geride bırakmak ve kaçınılmaz felaket riskini de içine alacak biçimde,“başka bir dünya mümkün”ü edimselleştirmektir. Gerçek anlamda edim, yalnızca verili bir arka planda işlemeyip, bu arka planın koordinatlarını bozan bir müdahaledir. Tezimiz iş bu inanca adanmış teorik bir çabadan başka bir şey değildir. Kapitalizm, anlamı bozan ilk sosyo-iktisadi (ideoloji) yapıdır ve başka bir dünya mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the contemporary post-modern days, the state of the major cases is a bit bleak. In spite of everything, there is a consensus between the parties that have embarked on the ideology scene with their armor in which they are fully equipped: the period of major cases have been closed and the challenging obligations of global liberation projects have been replaced by special forms of resistance and intervention. Our words are the truth of those who are committed to 'the utopian' destiny of the universal liberation struggle. The aim of defending hopeless cases is not to affirm the totalitarian past, but to make reductionist/homogenizing capitalism and its political extension neo-liberalism itself 'an ideological' problematic. In this ethical determinant context, all parts of our study are designed in a double-layered manner containing theory and political praxis. Our scientific basin is limited to psychoanalytic theory, German Idealism, Marxist corpus and our methodology is Zizekian parallax dialectic. Are we aware of the fact that in our societies where the existing ideological paradigm and the dominant liberal discourse are experienced as the main reason of the inequality atrocity, the torture refers the late Medieval Age, when the torture is still considered as a public spectacle and at the same time, in case of putting up with sorrow, one of the honorable ways of testing the true value of the enslaved enemy? Do we really need such a primitive resigned/acceptance ethic? The radical step that must be taken is to actualize the phrase 'another world is possible', including the risk of the inevitable disaster, by leaving the current narcissistic inertia catatonia behind with all the necessary violence. In real terms, the act is an intervention that does not only operate in a given background, but also disrupts the coordinates of the background. Our thesis is nothing more than a theoretical effort dedicated to this belief. Capitalism is the first socio-economic (ideology) structure that distorts the meaning and another world is possible.