Kovid-19 pandemisi sonrası erişkin bireylerde internet, sosyal medya, online alışveriş ve yeme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of internet, social media, online shopping and eating habits in adult individuals after the Covid -19 pandemic
  1. Tez No: 802014
  2. Yazar: NERMİN IRMAK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖNEN SERTÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Psychiatry, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırmanın amacı 25 – 65 yaş aralığında ki bireylerin pandemi sonrası internet, sosyal medya, çevrimiçi alışveriş ve yeme alışkanlıklarının incelenmesidir. Kovid–19 sonrasında insanların internette geçirdiği süreler artmış ve bireylerin sosyo-demografik özelliklerine göre yapılan incelemeler sonucunda internet, sosyal medya, çevrimiçi alışveriş ve yeme alışkanlıklarında farklılaşmalar meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Bu farklılaşmaların bireylerin ruhsal ve fiziksel sağlığı üzerindeki etkisinin yanında toplum sağlığını da etkilemektedir. Bu nedenle bireylerin sosyo-demografik özelliklerine göre gerekli değerlendirmeler yapılarak koruyucu ve tedavi edici önlemlerin alınması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the internet, social media, online shopping and eating habits of individuals between the ages of 25 and 65 after the pandemic. After Covid-19, the time spent by people on the Internet increased and as a result of the analyzes made according to the sociodemographic characteristics of the individuals, it was revealed that there were differences in the internet, social media, online shopping and eating habits. In addition to the effects of these differences on the mental and physical health of individuals, they also affect public health. For this reason, necessary evaluations should be made according to the sociodemographic characteristics of the individuals and preventive and therapeutic measures should be taken.