Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevreci sivil toplum kuruluşlarına ilişkin algıları
Perceptions of social studies teachers on the relationship between environment and non-governmental organizations
  1. Tez No: 802024
  2. Yazar: MİKAİL UYKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevre ve sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkiye yönelik algılarının anlaşılması ve bu ilişki ışığında ortaya çıkan verilerin; sosyal bilgiler eğitimi, çevre eğitimi, çevreci sivil toplum kuruluşlarının eğitim ile ilişkisi gibi konularda yön göstermesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını; Yozgat ve Kütahya illerinde görev yapan, çeşitli görev sürelerine sahip sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmuştur. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu kapsamda elde edilen veriler nitel araştırmalara özgü analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmamızın sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevre ve sivil toplum arasında pek çok görüş ortaya koydukları görülmüştür. Bu görüşler doğrultusunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevreci sivil toplum kuruluşlarına gerek eğitim gerek bilinçlendirme gerekse çevrenin korunması konusunda önemli anlamlar yüklediği görülmektedir. Ancak bunun yanında çevreci sivil toplum kuruluşlarının etkisinin sınırlı olduğunu savunmuşlardır. Çevreci sivil toplum kuruluşlarının; sosyal bilgiler dersi ve okullar ile etkileşiminin yetersizliği ile ilgili görüşler dikkat çekicidir. Bu görüşlerden oluşturulan kategorilere bakıldığında sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevre ve sivil toplum kuruluşları ile ilgili oluşturdukları algılarının genel olarak olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to understand the perceptions of social studies teachers about the relationship between the environment and non-governmental organizations and Data emerging in the light of this relationship are aimed to give direction on issues such as social studies education, environmental education, and the relationship of environmental non-governmental organizations with education. The participants of the research; Social studies teachers who work in Yozgat and Kütahya provinces and have various terms of office are formed. Semi-structured interviews were conducted with the participants. Within this context the data obtained were analyzed with the content analysis method, which is one of the analysis methods specific to qualitative research. As a result of our research, it was seen that social studies teachers put forward many views between the environment and civil society. In line with these views, it is seen that social studies teachers attach great importance to environmental non-governmental organizations in terms of education, awareness and environmental protection.However, they argued that the impact of environmental non-governmental organizations was limited in meeting the grand meanings assumed. The inadequacy of the interaction of environmental non-governmental organizations with the social studies course and schools has been mentioned. Considering the categories created from these views, it can be said that the perceptions of social studies teachers about the environment and non-governmental organizations are gathered at a positive point.