Conversion petitions and kisve bahası grants in Ottoman Empire during the period between mid-17th and late 18th centuries
Osmanlı İmparatorluğu'nun XVII. yüzyıl ikinci yarısı ı̇le XVIII. yüzyıl sonu arasındakı̇ döneminde ihtida arzuhallerı̇ ve kisve bahası ihsanları
  1. Tez No: 802063
  2. Yazar: ZEYNEP GÜL ÖZGÜVEN KAYRICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ TÜLÜVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihsel bağlamı içinde gönüllü İslam'a geçiş olgusunu aydınlatmada ihtida arzuhallerinin ve kisve bahası ihsanlarının önemini incelemektedir. Araştırma özellikle bu arzuhallerin hem niceliksel hem de niteliksel yönlerine odaklanarak XVII. ve XVIII. yüzyıllardaki birikimlerini titizlikle analiz etmektedir. Araştırma, çağdaş arşiv kaynakları ile karşılaştırmalı bir analiz yöntemi uygulayarak konunun kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaya çalışmaktadır. Çalışmanın ampirik temeli, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri'nden titizlikle temin edilen 400'den fazla ihtida arzuhali ve 250 ilgili belge kaydından oluşan kapsamlı bir külliyata dayanmaktadır. Çalışma, Türkiye arşivlerinde bulunan ihtida arzuhallerinin akademik açıdan yeterince değerlendirilmediğini vurgulayarak, bunların akademik araştırmalar için paha biçilmez kaynaklar olduğunun altını çizmektedir. Dahası, bu araştırma, akademik literatürdeki mevcut boşlukları gidermeyi ve bireyleri din değiştirmeye iten motivasyonları ve XVII. ve XVIII. yüzyıl Osmanlı tören gelenekleri içinde ihtida arzuhalleri ve kisve bahası ihsanlarının konumunu araştırmayı ve böylece din değiştirme olgusuna ek bir akademik araştırma boyutu kazandırmayı amaçlamaktadır. Nihayetinde bu kapsamlı inceleme, din değiştirmenin tarihsel bağlamına ve daha geniş anlamlarına ışık tutarak Osmanlı topraklarında yaşanan dinsel dönüşümlerin karmaşık dinamiklerine dair değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the substantiality of conversion petitions and kisve bahası grants in elucidating the phenomenon of voluntary conversion to Islam within historical context of the Ottoman Empire. The research specifically focuses on both the quantitative and qualitative aspects of these petitions, meticulously analyzing their accumulation during the 17th and 18th centuries. By means of comparative analysis with contemporaneous archival sources, the research endeavors to establish a comprehensive understanding of the subject matter. The empirical foundation of the study rests upon an extensive corpus comprising more than 400 conversion petitions and 250 related documentary records, meticulously procured from the Republic of Turkey Presidential State Archives. The study accentuates the scholarly neglect and underexploitation of the conversion petitions housed within the Turkish archives, underscoring their significance as invaluable sources for scholarly investigation. Moreover, this research seeks to address existing gaps in the current body of scholarly literature and delve into the motivations that drive individuals to undergo religious conversion and the situational context of conversion petitioning and kisve bahası grants within 17th and 18th century Ottoman ceremonial customs, thus providing an additional layer of scholarly investigation into the multifaceted phenomenon of voluntary conversion. Ultimately, this comprehensive examination sheds light on the historical context and broader implications of conversion, offering valuable insights into the complex dynamics of religious transformation within the Ottoman Empire.