Zeka oyunlarının 7. sınıf öğrencilerinin matematik problemi çözme becerilerine ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of intelligence games on 7th grade students' mathematical problem solving skills and attitudes
- Tez No: 802068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada zeka oyunlarının 7. sınıf öğrencilerinin matematik problemi çözme becerilerine ve tutumlarına etkisinin incelenmesi ve öğrencilerin katıldıkları zeka oyunu süreci hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın katılımcıları 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının bahar döneminde Kars ilinin Selim ilçesinde bir devlet ortaokulunun 7. sınıfında öğrenim gören ve Zeka Oyunları dersini alan 21 öğrenciden oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde öğrencilere her hafta 2 saat olmak üzere 10 haftalık bir program olarak toplamda dokuz oyun oynatılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında, zeka oyunu oynayan öğrencilerin matematik problemi çözme becerilerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığını görmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematik Problemi Çözme Becerisi Testi (MPÇBT)”kullanılmıştır. Zeka oyunlarının öğrencilerin matematik problemi çözme tutumunda anlamlı düzeyde etkisi olup olmadığını görmek amacıyla 2008 yılında Çanakçı tarafından doktora tezi kapsamında geliştirilen“Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği (MPÇTÖ)”kullanılarak toplanılmıştır. Nitel veriler ise öğrencilerin problem çözümlerine ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme ve zeka oyunları uygulamalarına ilişkin yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanılmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel veriler SPSS programında bağımlı örneklem t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler tematik kodlama esas alınarak analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, öğrencilerin matematik problemi çözmeye yönelik becerileri ve tutumları olumlu yönde değişmiştir. Öğrenci görüşleri de bu sonucu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of intelligence games on 7th grade students' mathematical problem solving skills and attitudes and to determine the opinions of students about the intelligence game process they participated in. The participants of this study consist of 21 students studying in the 7th grade of a state secondary school in Selim district of Kars province and taking the Intelligence Games course in the spring semester of the 2021-2022 academic year. During the implementation process, a total of nine games were played as a 10-week program for 2 hours each week. In the collection of quantitative data,“Mathematics Problem Solving Skill Test (MPSST)”developed by the researcher was used to see if there was a significant difference in the mathematical problem solving skills of the students playing the intelligence games. It was collected by using the“Math Problem Solving Attitude Scale (MPSAS) ”developed by Çanakçı in 2008 within the scope of her doctoral thesis in order to see whether the intelligence games have a significant effect on studens' attitude towards solving mathematical problems. Qualitative data were collected through semi-structured interviews on students' problem solving and semi-structured interviews on intelligence games practices. Quantitative data obtained from the study were analyzed using the dependent sample t-test in the SPSS program. The data obtained from the semi-structured interviews were analyzed based on thematic coding. When the results were examined, students' skills and attitudes towards solving mathematical problems changed positively. Student opinions support this result.