Matematik dersinde kullanılan zekâ oyunlarının 7. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerisine etkisi
The effect of intelligence games used in mathematics lessons on the problem solving skills of 7th grades students
- Tez No: 857155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada matematik dersinde kullanılan zekâ oyunlarının 7. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerisine etkisi incelenmiş ve uygulanan zekâ oyunlarıyla ilgili öğrenci görüşleri belirlenmiştir. Karma yöntemle gerçekleştirilen araştırmanın nicel kısmında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış, nicel veriler öğrenci görüşleri alınarak nitel araştırma yöntemiyle desteklenmiştir. Araştırma iki yedinci sınıf şubesindeki toplam 32 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda dersler müfredata göre işlenirken deney grubunda müfredatın yanında matematik konularıyla ilişkilendirilmiş zekâ oyunları uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacının hazırladığı“Rutin Olmayan Problem Çözme Testi”,“Rutin Problem Çözme Testi”ve“Öğrenci Görüş Formu”kullanılmış, ayrıca yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve araştırmacı tarafından gözlem notları alınmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS programı ile yapılmış ve nitel veri analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre deney ve kontrol grubunun rutin problem testi puanlarında anlamlı bir fark bulunmazken rutin olmayan problem testi puanlarında ise deney grubu lehine anlamlı fark görülmüştür. Öğrenci görüşlerinde öğrencilerin süreçten keyif aldıkları ve oyunları eğlenceli buldukları, zekâ oyunlarının katkısı olduğunu belirttikleri, matematik dersinde zekâ oyunları kullanılmasını istedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of intelligence games used in mathematics lessons on the problem-solving skills of 7th grade students were examined and student opinions about the applied intelligence games were determined. In the quantitative part of the mixed-method study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used, and quantitative data were supported by qualitative research method by taking student opinions. The research was conducted with a total of 32 students in two seventh grade classes. While the lessons were taught according to the curriculum in the control group, intelligence games associated with mathematics subjects were applied in the experimental group in addition to the curriculum.“Non-Routine Problem Solving Test”,“Routine Problem Solving Test”and“Student Opinion Form”prepared by the researcher were used as data collection tools, and semi-structured interviews were conducted and observation notes were taken by the researcher. Analysis of quantitative data was made with the SPSS program and content analysis was used in qualitative data analysis. According to the results of the research, while there was no significant difference in the routine problem test scores of the experimental and control groups, there was a significant difference in favor of the experimental group in the non-routine problem test scores. In the student opinions, it was concluded that the students enjoyed the process, found the games fun, stated that intelligence games contributed, and wanted to use intelligence games in mathematics lessons.