Tüketici hukuku bakımından sosyal medyada örtülü reklam
Covered advertising in social media in terms of consumer law
- Tez No: 802069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın odak noktası, sosyal medyada yapılan örtülü reklamların ve bu reklamlar dolayısıyla sorumlu tutulabilecek kişilerin tespitidir. Bu tespit sonrası sosyal medyada yapılan örtülü reklamların önlenmesi için gerekli adımların atılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda öncelikle örtülü reklamın ne olduğu en genel hâliyle incelenmiş ve daha sonra sosyal medya bakımından örtülü reklamların görünüş biçimleri ele alınmıştır. Örtülü reklamın hukuki niteliği ortaya konduktan sonra sorumluluk hukuku bakımından incelemeler yapılmış ve sorumlu tutulabilecek kişiler ile sorumluluğun kapsamı değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken öncelikle Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Türk Borçlar Kanunu olmak üzere mevcut ulusal ve uluslararası düzenlemeler incelenmiş, örtülü reklam kavramı, örtülü reklamın hukuki niteliği, sosyal medya, sosyal medyada örtülü reklam ve örtülü reklamın sorumluluk hukuku bakımından değerlendirilmesi konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is the identification of covert advertisements on social media and the people who can be held responsible for these advertisements. After this determination, it is aimed to take necessary steps to prevent covert advertisements made on social media. In this context, first of all, covert advertising was examined in its most general form, and then the appearance forms of covert advertisements in terms of social media were discussed. After revealing the legal nature of covert advertising, investigations were made in terms of obligations law and the scope of responsibility and the persons who can be held responsible were evaluated. While making these evaluations, the existing national and international regulations, primarily TKHK and TBK, were examined, and the concept of covert advertisement, the legal nature of covert advertisement, social media, covert advertisement in social media and the evaluation of covert advertisement in terms of obligations law were discussed by making necessary researches on the internet in the light of technological developments.