Çağdaş sanatta fraktal form üretim yöntemi olarak parametrik tasarım
Parametric design in contemporary art as a fractal form production method
  1. Tez No: 802071
  2. Yazar: MUSTAFA YÜZÜKOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ NURİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sanat geçmişten günümüze çağına, toplumsal yapısına doğrudan ya da dolaylı etki eden her türlü olumlu ya da olumsuz durumdan, gelişmeden etkilenen değişime açık bir görsel-estetik yapıdır. Toplumsal, kültürel olaylar kadar teknolojik gelişmeler ve bu gelişime katkı sağlayan olanaklardan da aynı şekilde etkilenir. Özellikle 19. yüzyılın sonlarında geliştirilen bilimsel teoriler ve ondan beslenen yeni dünya görüşleri, doğanın yol gösterici yapısını çözümlemeye yarayan matematik, fraktal geometri, kaos, düzen kavramları sanatta da etkisini göstermiştir. 21. yüzyıla gelindiğinde dijital olanakların gelişmesi, bilgisayar teknolojisinin sanat/tasarım sürecine katkı sağlayacak özelliklere sahip olması, dijital sanat, dijital üretim kavramlarını ortaya çıkarmış ve beraberinde sergileme olanaklarını farklılaştırmıştır. Bunlardan biri program olanaklarıyla oluşturulan parametrik tasarımdır. Çoğunlukla mimari, iç mekan tasarımı ve endüstri ürünleri tasarımında kullanılan parametrik tasarım, özellikle son dönemde sanatçıların eserlerini oluştururken kullandıkları malzemeyi çeşitlendirmesini sağlayan ve sanat eserini mekanıyla, mekan için tasarlatan bir yöntem olmuştur. Çalışmada hem mimari hem de sanata ilişkin belli başlı parametrik tasarım örneklerine yer verilmiştir. Bu araştırma sayesinde çağdaş sanatta dijital bir üretim yöntemi olan parametrik tasarımın, hem kuramsal hem de uygulama açısından oluşturulan örnek eserlerle temsil edilmesi, yöntem ve uygulama açısından sanat alanına katkı sağlaması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Art has always been a visual-aesthetic structure open to change, affected by all kinds of favorable or unfavorable circumstances and developments that directly or indirectly influence its era and the social structure in that era. It is equally affected by social and cultural affairs as well as technological breakthroughs and the opportunities contributing to these breakthroughs. Helping to analyze the guiding structure of nature, mathematics, fractal geometry, and concepts such as chaos and order in addition to the scientific theories created especially in the late 19th century and the new world ideas fed by these theories have also had a mark on art. And when we reach the 21st century's growth in digital possibilities, computer technology has developed features contributing to the art/design process and revealed the concepts of digital art and digital production with new exhibition possibilities. One of them is the parametric design created using a digital program. Parametric design, mostly employed in architecture, interior design, and industrial product design, has recently evolved into a technique allowing artists to diversify the materials they use when creating their works and to design the work of art with its space and for its space. This study will include leading parametric design examples associated with both architecture and art. This research aims theoretically and practically to represent the parametric design, a digital production method in contemporary art, by using sample works created to contribute to this field of art in terms of method and practice.