Çağdaş sanatta ilkelcilik
Art in primitives and primitivism in contemporary art
- Tez No: 41346
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ ÇEKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT ( en fazla 250 sözcük, ÇA?DAŞ SANATTA İLKELCİLİK * 8. yy.'da ortaya çıkan toplumsal değişimler sanatçıyı yeni arayışlar içine sokmuştur. Toplumun bozulan niteliği ve çöken ahlakı değerler:, insan değerinin yokolmasına sebep olmuştur. Sanatın da emek sömüren bu sistemin elemanı haline gelmesi yem değerler yaratmayı gerektirmişi. 19. yy'da sanatçı bakışlarını toplumun bozulmamış saf değerlere sahip olduğu ilkel toplumlara çevirmişti'. 1391 'de Tahitı'ye giden Gauguin ilkel sanattan etkilenen ilk çağdaş sanatçıdır. Ondan sonra dışavurumculuk ile başlayan ve ard arda gelen akım. ar içinde onu takip eden birçok sanatçı olmuştur. İlke! sanat, Avrupa sanatına klasik tekniklerin dışında birçok teknik sağlamış ve yeni bakış açıları sağlamıştır. Sanatçılar için ilkel toplumlar özlem duyulan toplumlardır. Sınıfsız toplumlar olan bu toplumlarda merkezi otorite yoktur.Herşeyin eşitçe bölüşülcüğü toplumlardır.Son araştırmalar bu toplumların bolluk toplumları olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT ( en fazla 250 sözcük ) : Primitivism in Contemporary Art After the industrial revolation in 18. century in Europe, influenced the social sturucture. Society was lost their some moral values and human quality. Art objects were also became comodity as ever/thing Artists were searching for a new world which had been pure and untouched. One of them Gauguin found this paradise in Tahiti Island too far from Paris. He was an artist who interested in primitive people This people have'nt got authority a social classification. The masters of Contemporary artists after him as Picasso, Derram or Matisse folloved his ways.They also interested in primitive art and use it 's rich teenies and forms.