Psikolojik sözleşme algısının örgütsel bağlılıkla ilişkisi: Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenler üzerine bir araştırma
The relationship between psychological contract perception and organizational commitment: A research on permanent, contracted and hourly paid teachers
  1. Tez No: 802080
  2. Yazar: ABDULLAH YAVUZ YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN TÜLÜBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırma kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin psikolojik sözleşme ve örgütsel bağlılıklarının hangi düzeyde olduğunu, demografik özelliklere göre psikolojik sözleşme ve örgütsel bağlılıklarının değişip değişmediğini ve psikolojik sözleşme algılarıyla örgütsel bağlılıklarının arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Kütahya merkeze bağlı 150 resmî okuldan 371 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak için Demografik Bilgi Formu, Psikolojik Sözleşme Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t testi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin genel psikolojik sözleşme algılarının orta düzeyde iken işlemsel psikolojik sözleşme algıları kadrolu öğretmenlerin düşük, sözleşmeli öğretmenlerin orta ve ücretli öğretmenlerin yüksek düzeyde, ilişkisel psikolojik sözleşme algıları ise kadrolu öğretmenlerin orta, sözleşmeli öğretmenlerin orta ve ücretli öğretmenlerin düşük düzeyde olduğunu göstermektedir. Bunun yanında kadrolu öğretmenlerin genel örgütsel, duygusal, devam ve normatif bağlılıkları orta, sözleşmeli öğretmenlerin genel örgütsel, duygusal ve normatif bağlılıkları orta, devam bağlılıkları yüksek, ücretli öğretmenlerin genel örgütsel bağlılıkları orta, duygusal ve devam bağlılıkları yüksek, normatif bağlılıkları ise düşük düzeydedir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin genel, işlemsel ve ilişkisel psikolojik sözleşme algıları ile genel örgütsel, duygusal, devam ve normatif bağlılıkları arasında demografik değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to find out the level of psychological contract and organizational commitment of permanent, contracted and paid teachers, whether their psychological contract and organizational commitment change according to demographic characteristics, and whether there is a relationship between psychological contract perceptions and organizational commitment. 371 teachers from 150 public schools in the center of Kütahya constitute the sample of the research. Demographic Information Form, Psychological Contract Scale and Organizational Commitment Scale were used to collect the data of the study. In the analysis of the data obtained in the study, one-way analysis of variance (ANOVA), t test and Pearson correlation analysis were applied. The results show that the perceived psychological contract of permanent, contracted, and paid teachers are moderate. Perceived transactional psychological contract of permanent teachers are low, contracted teachers are medium and paid teachers are high, On the other hand, perceived relational psychological contract is at medium level for permanent teachers and contracted teachers while it is low for paid teachers In addition, the general organizational, emotional, continuance and normative commitment of permanent teachers is medium, the general organizational, emotional and normative commitment of contracted teachers is medium, their continuance commitment is high, the general organizational commitment of paid teachers is medium, their emotional and continuance commitment is high, and their normative commitment is low. Statistically significant relationships were found between the general, transactional and relational psychological contract perceptions and their general organizational, emotional, continuance, and normative commitments.