Ebû Zeyd el-Belhî ve Ebû Bekir er-Râzî'nin ruh ve beden sağlığına ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması
Comparison of the opinions of Abu Zaid al-Balkhi and Abu Bakr ar-Razi on soul and physical health
  1. Tez No: 802081
  2. Yazar: ÖZGE AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN AKTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Beden ve ruhun mahiyeti meselesi tarih boyunca birçok düşünürün ilgisini çekmiştir. Özellikle düşünürler, ruhun yapısı, bedenle ilişkisi, ölümden sonraki durumu gibi sorulara cevap vermeye çalışmıştır. Bu ve benzeri sorularla ruh ve beden, birçok alanın konusuna dâhil olarak hem geleneksel hem de modern kaynaklarda yer almıştır. Öyle ki İslam düşünce tarihinde de birçok filozofun ilgi alanını oluşturan bu meseleden Ebû Zeyd el-Belhî ve çağdaşı Ebû Bekir er-Râzî de ruhun bedenle olan ilişkisini incelemiş ve bu incelemelerinin insanlığa faydalı olması temennisiyle birer eser ortaya koymuşlardır. Söz konusu eserlerden biri Ebû Zeyd el-Belhî'ye ait olan Mesâlihu'l-Ebdân ve'l-Enfüs eseri iken diğeri Ebû Bekir er-Râzî'ye ait olan et-Tıbbü'r-Rûhânî adlı eserdir. Bu eserlerde günümüzde tıp ve psikolojinin konusunu oluşturan beden ve ruh sağlığı ele alınmıştır. Eserlerin içeriğinde genel olarak, bir insanın beden ve ruh sağlığı adına ne şekilde daha doğru ve dengeli yaşayabileceği anlatılmaktadır. Sağlıklı yaşamın dışında insanda meydana çıkabilecek dengesizlik durumu ve sağlık sorunlarına da yer verilerek, insanların bunlarla başa çıkabilmesi için birtakım tavsiyeler verilmiştir. Eserlerin ahlaki bir yaşamdan hareketle sağlıklı bir yaşama öncülük edecek şekilde yer verdiği bu tavsiyelerin özellikle günümüz çalışmalarında da karşılık bulması, tarihin derinliklerinden günümüze ışık tutan bu eserlerin ne kadar değerli konular barındırdığının kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
The issue of the nature of the body and soul has attracted the attention of many thinkers throughout history. In particular, thinkers have tried to answer questions such as the structure of the soul, its relationship with the body, its state after death. With these and similar questions, the soul and body have been included in the subject of many fields in both traditional and modern sources. In fact, Abu Zayd al-Balhi and his contemporary Abu Bakr ar-Râzî didn't hold back from this issue, which constitutes the field of interest of many philosophers in Islamic philosophy and they examined the relationship of the soul with the body and put forward works with the hope that these studies would be useful to humanity. One of these works is the work of Mesalih al-Abdan wa'l-Anfus, which belongs to Belhi, while the other is the work called et-Tibbu'r-ruhani, which belongs to Râzî. In these works, physical and mental health, which is the subject of medicine and psychology today, is covered. In general, the content of the works describes how a person can live more correctly and balanced for his health. In addition to a healthy life, the imbalance situation and health problems that may occur in humans are also included and some advice and treatment methods are explained for people to cope with them. These advice and treatment methods, which are included in the works in a way that leads a healthy life based on a moral life, are also found in today's studies, proves how valuable these works, which shed light on the present day from the depths of history.