Asgari süreli iş sözleşmelerinin sona ermesi
Termination of minimum term employment contracts
  1. Tez No: 802082
  2. Yazar: BARIŞ EGEMEN ATBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşi Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İşçinin iş görmeyi, işverenin de bu edim karşılığında ücret ödemeyi taahhüt ettiği iş sözleşmeleri, özel hukuk sözleşmelerine hâkim olan sözleşme serbestisi çerçevesince kurulmaktadır. Ancak Türk Borçlar Hukuku ile düzenlenen sözleşme serbestisi ilkesi, iş hukukunun işçiyi koruma ilkesi gereğince özel hukuk karakteri yanında kamu hukuku karakterine de haiz olduğundan, birtakım sınırlamalara tabidir. Kanun koyucu, 4857 sayılı İş kanunu başta olmak üzere iş sözleşmelerinin kurulmasına bazı koşullar getirmiş olsa da kanunlarda tanımlanmayan bazı iş sözleşmelerinin nasıl kurulacağı üzerinde durulması gereken bir konudur. Asgari süreli iş sözleşmeleri de öğretide ve Yüksek Yargı kararlarında kabul edilen sözleşmeler olsa da bu sözleşmelerinin nasıl kurulacağına ilişkin koşullar, bazı özel kanunlar hariç belirli olmadığından, bu sözleşmelerin niteliği, nasıl kurulacağı ve bilhassa sona ermesinin sonuçları tartışmalıdır. Bu çalışmada asgari süreli iş sözleşmelerinin kurulması, sona erme halleri ve asgari süresi içerisinde haklı olmayan nedenle feshi öğreti ve yargı kararları bakımından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Employment contracts, in which the employee agrees to work and the employer agrees to pay, are establishing within the framework of Freedom of Contact that determines private law contracts. The principle of Freedom of Contract that regulated by the Turkish Law of Obligations is subject to certain restrictions, since its private law character as well as a public law character in accordance with labor laws principle of worker protection. Although the Legislator has brought some restrictions for establishment of employment contracts, especially with the Labor Law No. 4857, it's an issue that needs to be focused on how to establish employment contracts that are not defined by the laws. Although Minimum-Term Employment Contracts are also accepted in the doctrine and Supreme Court decisions; the qualifications of these contracts, their establishments and the especially the consequences of their terminations are controversial, except for some contracts that are regulated by specific laws. In this thesis, the establishment, forms of expiration and unjustified termination of Minimum-Term Employment Contracts are going to be evaluated in the terms of doctrine and judicial decisions.