Okul öncesi dönemde konuşma sesi bozukluğu olan ve konuşma terapisi almış çocukların sesletim ses bilgisi test performanslarının kronolojik yaşa uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of pronunciation phonology test performances of children with speech sound disorder in preschool period and receiving speech therapy, appropriateness to chronological age
  1. Tez No: 802101
  2. Yazar: EBRU BARIŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
okul öncesi dönemde konuşma sesi bozukluğu olan ve konuşma terapisi almış çocukların sesletim ses bilgisi test performanslarının kronolojik yaşa uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 35'i (%70) erkek, 15'i (%30) kız olmak üzere toplam 50 konuşma bozukluğu olan çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen konuşma bozukluğu olan çocukların kronolojik yaşları 26-48 ay arasında değişmekte olup ortalama kronolojik yaş 38.64±5.95 ay olarak hesaplanmıştır. Konuşma bozukluğu olan çocukların cinsiyetine göre SET, SAT ve İAT biyolojik yaş ortalamalarında farklılık saptanmamıştır. Çocukların kronolojik yaşı ile SET biyolojik yaşları arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan Wilcoxon Sıralı İşaretler testi neticesinde SET biyolojik yaş ortalamasının kronolojik yaşa göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. SET, SAT ve İAT biyolojik yaşın kronolojik yaştan anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. SAT biyolojik yaş ortalamasının SET biyolojik yaş ortalamasından anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. İAT biyolojik yaş ortalamasının SET ve SAT biyolojik yaş ortalamasından anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Kronolojik yaş ile SET, SAT ve İAT biyolojik yaşları arasında pozitif yönde ilişki saptanmıştır. SET, SAT ve İAT biyolojik yaşları arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experiments to evaluate the chronological execution control of the phonology test performances of children with speech distortion and speech therapy in this preschool period. A total of 50 children with speech disorders, 35 (70%) boys and 15 (30%) girls, were included in the study. The chronological age of people with speech disorders included in the study ranged from 26-48 months, and the mean chronological age was calculated as 38.64±5.95 months. There was no effect on the mean biological age of SET, SAT and IAT according to the gender of children with speech disorders. Estimates of the Wilcoxon Ordered Signs test to determine whether there is variability between children's chronological age and their SET biological age hold data such that the mean SET biological age is higher than chronological life. The SET, SAT, and IAT are recorded as high as the biological age estimation of chronological old age. It was observed that the mean biological age of the SAT was higher than the mean of the biological age of the SET. The mean biological age of IAT was maintained to be effectively higher than the mean biological age of SET and SAT. Estimation of positive correlation between chronological age and biological ages of SET, SAT and IAT. A positive correlation was found between the biological ages of SET, SAT and IAT.