Türkiye'de yeşil ekonomi uygulamaları: Kütahya katı atık yönetimi
Green economy applications in Turkey: Kütahya solid waste management
- Tez No: 802100
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sanayileşmenin gelişmesiyle birlikte kalkınmanın hızlanması ve buna bağlı olarak kaynak kullanımının aşırı artışıyla birlikte çevre sorunları da ortaya çıkmıştır. İlk başlarda ulusal düzeyde ortaya çıkan çevre sorunları daha sonra artarak küresel boyutlara ulaşmıştır. Çevre sorunlarını gidermek ve kalkınmanın devamlılığını sağlamak adına yeşil ekonomi modeli ortaya çıkmıştır. Yeşil ekonomi anlayışı çevreyi de içine alan bir ekonomi modelidir. Bu model kapsamında ülkeler, değişim ve dönüşüm yaşamakta ve bu değişimler sayesinde de yeni istihdam olanakları ortaya çıkmaktadır. Yeşil ekonomi modeli doğa ile dost bir ekonomik büyümenin yanında insana yakışır yeni yeşil işlerin ortaya çıkmasına ve istihdama katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında yeşil ekonomi modelinin ortaya çıkışı, Dünyada ve Türkiye'de yeşil ekonomi uygulamaları ile atık yönetimi konusundaki çalışmalar ve Kütahya ilinin katı atık yönetimi çalışmaları ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of development along with industrialization and the consequent excessive increase in resource use, environmental issues have emerged. Initially appearing at the national level, these environmental problems have subsequently grown to reach global dimensions. The green economy model has emerged to address environmental issues and ensure the continuity of development. The concept of a green economy is an economic model that includes the environment. Within this model, countries are undergoing change and transformation, and new employment opportunities are emerging as a result of these changes. The green economy model contributes to the creation of new, humane green jobs and employment, alongside environmentally friendly economic growth. In this study, the emergence of the green economy model, the implementation of the green economy in the world and Türkiye, waste management studies, and the solid waste management studies of the city of Kütahya are examined.