İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Arkivi Dergisi
Istanbul University Faculty of Literature Journal of Philosophy Archives
  1. Tez No: 802123
  2. Yazar: SEDA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İstanbul Üniversitesi Felsefe Arkivi Dergisi'nin tahlil ve tasnifini içeren bu çalışmanın temel amacı derginin sayılarında felsefi metinlerin çözümlenmesinden hareketle, dergilerin yayınlandığı dönemlerde felsefecilerin hangi konular üzerinde yoğunlaştıklarının ve tartıştıklarının tespit edilmesi ve derginin özel olarak kendi dönemlerindeki, genel olarak da Türk felsefe geleneğindeki yerinin ve katkılarının belirlenmesidir. Derginin giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve yöntemi ile ilgili bilgi verilmiş olup birinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de felsefenin ve dergiciliğin gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde İstanbul Üniversitesi felsefe bölümünün kuruluşu, derginin yayın hayatına girişi ve derginin iç ve dış fiziksel özelliklerine yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde öne çıkan yerli ve yabancı yazarlar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde dergideki felsefi metinlerin çözümlemesi yapılarak dergide en çok bahsi geçen felsefi eğilimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada“Felsefe Arkivi”dergisinin Türk toplumunun entelektüel boyutuna olan katkıları bir bütün olarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, which includes the analysis and classification of Istanbul University Philosophy Arkivi Journal, is to act on the analysis of philosophical texts in the numbers of the magazine, It is the determination of which topics the philosophers focused on and discussed during the publication of the journals and the determination of the place and contributions of the journal in its own periods and in the Turkish philosophy tradition in general. In the introduction part of the journal, information was given about the subject, importance, purpose and method of the research, and in the first part, the development of philosophy and journalism in the world and in Turkey was emphasized. In the second part the establishment of the philosophy department of Istanbul University, the introduction of the magazine into the broadcasting life and the internal and external physical characteristics of the magazine. In addition, the prominent local and foreign authors were introduced in this section. In the third part, the philosophical trends mentioned in the magazine were tried to be determined by solving the philosophical texts in the magazine. As a result, in this study, the contributions of“ Philosophy Arkivi ”to the intellectual dimension of Turkish society were tried to be determined as a whole.