Covid-19 pandemi sürecinde psikolojik destek başvurusunda bulunanların psikolojik dayanıklılık, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience, depression and anxiety levels of psychological support applicants during the covid-19 pandemic
- Tez No: 802125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya'daki salgın dönemlerinde bireylerin psikolojik durumları araştırmacılar tarafından merak konusu olmuştur. Covid-19 pandemisi dünyayı uzun süre etkisi altına almış ve bireylere iş hayatlarından özel hayatlarına kadar birçok alanda kısıtlamalar getirmiştir. Bireylerin yaşamlarında oluşan bu zorlayıcı koşullarda bazı psikolojik değişkenlerin araştırılması önemli görülmektedir. Bu çalışmada, pandemi sürecinde kişilerin anksiyete, depresyon ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri incelenmiş ve bu psikolojik durumlar sosyodemografik değişkenler açısından da ayrıca değerlendirilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmış olup amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya İç Anadolu bölgesindeki orta ölçekli bir ilde özel bir psikolojik danışma merkezine destek alma başvurusunda bulunan 18-65 yaşları arasında 248'i kadın, 131'i erkek olmak üzere toplam 379 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcılara, Beck Anksiyete Ölçeği, Burns Depresyon Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, ANOVA, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda Beck Anksiyete Ölçeği'nden alınan puanlar ile Burns Depresyon Ölçeği'nden alınan puanlar arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olduğu, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'nden alınan puanlar ile hem Beck Anksiyete Ölçeği hem de Burns Depresyon Ölçeği'nden alınan puanlar arasında anlamlı ancak negatif bir ilişki bulunmuştur. Çoklu doğrusal regresyon modelinde; depresyon ölçeği puanının ve sabit terimin psikolojik dayanıklılık ölçeği puanı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Anksiyete puanının psikolojik dayanıklılık ölçeği puanı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The psychological state of individuals during epidemic periods in the world has been a matter of curiosity by researchers. The Covid-19 pandemic has affected the world for a long time and has imposed restrictions on individuals in many areas from their business life to their private lives. It is considered important to investigate some psychological variables in these challenging conditions in the lives of individuals. In this study, the anxiety, depression and psychological resilience levels of people during the pandemic process were examined and these psychological states were also evaluated in terms of sociodemographic variables. The research was designed according to the relational survey model and purposive sampling method was used. A total of 379 people, 248 women and 131 men, between the ages of 18-65, who applied to a private psychological counseling center in a medium-sized province in the Central Anatolian region, participated in the research. Beck Anxiety Scale, Burns Depression Scale, Resilience Scale and personal information form were applied to the participants as data collection tools. Independent sample t-test, ANOVA, correlation analysis and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. As a result of the correlation analysis, there was a significant and positive relationship between the scores from the Beck Anxiety Scale and the scores from the Burns Depression Scale. however, a negative relationship was found. In the multiple linear regression model created; It was determined that the depression scale score and the constant term had a statistically significant effect on the resilience scale score. It was determined that the anxiety score did not have a statistically significant effect on the resilience scale score.