Park Eğitim Sağlık Ocağı bölgesindeki bir ilkokulda diş çürükleri ve etkili faktörler
  1. Tez No: 80213
  2. Yazar: NAZİFE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 676
Özet
62 ÖZET Çalişma Nisan 1996 -Mayıs 1996 talihleri arasında.Ankara Ünüversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dab Park Eğitim Sağlık Ocağı bölgesindeki 4 ilkokuldan kura ile belirlenen Mithatpaşa İlköğretim Okulunda 4. ve 5. sınıfta okuyan öğlenciler üzerinde kesitsel olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın amacı okul çağı çocuklarında kalıcı dişlenmenin başladığı dönemde ağız ve diş sağlığı ile ilgili durum saptaması yapmak ve etkili faktörleri ortaya çıkarmaktır. Araştırmaya katılım oram *î'o90.3 tür, çürük görülme oranı %56.6, olarak bulunmuştur. Süt dişlerinde Oo49.8, daimi dişlerde ° ol 6.1 oranında çürük saptanmıştır, df indeksi 10 yaş grubunda 1.53, 11 yaş grubunda 0,89. 12 yaş grubunda 0.30 dur. Yaş artıkça diş çürüğü görülme oranının azaldığı saptanmıştır. Çürük oluşumunda en çok etkisi olan faktörlerin yetersiz diş fırçalama ve şekerli gıda tüketimi olduğu görübnüştür. Kalıcı dişlerin yeni sürmeye başladığı bu dönemde bile ağız-diş sağbğı soranlarının yaygın olması uzun dönemde daha büyük sorunlara yol açacağı düşüncesiyle okul çağı döneminde ağız ve diş sağlığı hizmetlerine önem ve öncelik verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Tüm araştırma bulguları literatür bilgileri ile karşılaştırılmış ve ağız diş sağlığı ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Diş sağlığa, Okul sağa gocuklar '
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY The study has been planned and executed on the students who were studying in 4 th and 5th class of Mithatpaşa Primary school that was chosen with a sampling from 4 primary schools in the area of Puplic Hcalt Department of Ankara University Medical Faculty's Healt Centre. İt is conducted between April 1996 and May 1 996. The aim of the research is to determine the effective factors to make an establishment on the case about mouth and tooth health during the period when the permanent teeth start to appear on the school age children. Participation percentage of the research was Oo90.3 and tooth decay persenlage was 9o56.6. (Oo49.8 in milk teeth. 9. öl 6.1 in Permanent teeth), df index was 1.53 in 10 years age group, 0.89 in 11 years age group and 0.30 in 12 years age group. It is determined that the tooth decay appearance is decreasing with the increasing of age. It is found that inadequate teeth brushing and sweetened food consumption has the most important affect on tooth decay. As a result, in school age period, mauth and tootli health sen-ices should be prhiliged and given enaugh importance, in order to that mouth and tooth problems which can be seen extensively even in the period that the permanent teeth start to appear, ccvid cause bigger propJems in the long term. All the findings are compared with the literature and recommandations were made for the solution of the proplem. 2@©th healtla, Sohe©i age ehildrea