Effects of PGA and soil class on the design of multi-storey reinforced concrete structures
Zemin sınıfı ve PGA'nın çok katlı betonarme yapılara etkisi
  1. Tez No: 802135
  2. Yazar: MEHMET SAİD ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'de yapı stoğunun büyük kısmı betonarme yapılardan oluşmakta olup, alp-himalaya bölgesinde olduğu için Türkiye'de deprem riski canlılığını korur. Ülkemizde deprem riskinin son derece yüksek olması ve çok katlı betonarme yapıların artması, yapıların deprem performans ve maliyet analizini önemli bir faktör haline getirmiştir. Bir binanın sismik davranışı, temel sistemini çevreleyen üst yapı, temel ve zemin ortamı olan birbirine bağlı üç sistem arasındaki etkileşimle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle depremlerde büyük can ve mal kayıplarının önüne geçmek için zemin tipine en uygun yapı tasarımı geliştirilmelidir. Zemin sınıfı, zemin taşıma kapasitesi ve jeofizik yöntemlerle belirlenen diğer özellikler, zemine uygun bir binanın tasarımında oldukça önemli bir adımdır. Bu çalışmada Betonarme yapıların deprem esnasındaki davranışlarında çok kritik öneme sahip olan zemin türü ve Tepe Yer İvmesi (PGA)'nin çok katlı betonarme binalar üzerindeki etkisini görebilmek adına aynı mimari plana sahip; 1 bodrum, 1 ticari ve 10 normal kattan oluşan toplam 12 katlı çok katlı betonarme bir binanın çeşitli PGA değerlerine (0.140,0.28, 0.382) sahip 3 farklı lokasyon ve 4 farklı zemin türü (ZA, ZB, ZC ve ZD) için toplamda 12 adet modeli kurularak zemin türü ve PGA'nın deprem davranışı üzerindeki kritik etkileri IdeCAD paket programı kullanılarak incelenmiştir. Zemin sınıfı kötüleştikçe ve PGA oranı arttıkça, bina periyot değerleri, yapıyı etkileyen deprem momentleri, göreli kat ötelemeleri, katlara etki eden yatay yükler ve yapının temelinde oluşan momentler artmıştır. Yapılan analizlerin yanı sıra, binaların kalıp, beton ve donatı miktarları da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of the building stock in Turkey is composed of reinforced concrete structures, and due to its location in the Alpine-Himalayan region, earthquake risk remains a vital concern in the country. The high seismic risk in Turkey and the increase in multi-story reinforced concrete buildings make the seismic performance and cost analysis of structures a crucial factor. The seismic behavior of a building is directly related to the interaction between the three interconnected systems of the foundation system, superstructure surrounding the foundation system, and the soil medium. Therefore, to prevent significant loss of life and property during earthquakes, the design of a structure should be tailored to the type of soil. Soil class, soil bearing capacity, and other properties determined by geophysical methods are essential steps in designing a building appropriate for the soil. In this study, to observe the critical effects of soil type and Peak Ground Acceleration (PGA) on the behavior of multi-story reinforced concrete buildings, 12 models of a 12-story reinforced concrete building with the same architectural plan, consisting of 1 basement, 1 commercial, and 10 normal floors, were established for 3 different locations with various PGA values (0.140, 0.28, 0.382) and 4 different soil types (ZA, ZB, ZC, and ZD) using the IdeCAD package program. As the soil class deteriorated and the PGA rate increased, the building's period values, earthquake-induced moments affecting the structure, relative floor displacements, horizontal loads acting on the floors, and moments generated in the building's foundation increased. In addition to the analyses conducted, the formwork, concrete, and reinforcement quantities of the buildings were also compared.