Türkiye'de bankacılık faaliyetlerinde krediler ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between loans and economic growth in banking activities in Türkiye
- Tez No: 802136
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ekonomik büyüme ve banka kredileri arasındaki ilişki, ekonomik faaliyetlerin genel seviyesi ile banka kredileri arasındaki ilişkidir. Genellikle, ekonomik büyüme ile banka kredileri arasında pozitif bir ilişki vardır, yani ekonomik büyüme arttıkça bankaların verdikleri krediler de artar. Bu ilişki, bankaların ekonomik büyümeyi desteklemeyi amaçlayan makroekonomik politikaların bir sonucudur. Bankalar, ekonomik büyümeyi desteklemek için kredi verirler ve böylece üretim ve satışların artmasına yardımcı olurlar. Ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla verilen krediler, özellikle KOBİ'lerin üretim ithalat ve ihracat için gerekli finansman kaynağını sağlamaktadır. Bu ilişki, araştırmalar ve analizler ile desteklenmektedir. Ekonomik büyüme ve banka kredileri arasında bir ilişki vardır ve bu ilişki, makroekonomik politikaların önemli bir parçasıdır ve üretim artışına dayanır. Bu konu, geçmişten günümüze birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bireysel krediler talebi etkilerken, arzın talebi etkilemesi sonucu inşaat sektörü ve diğer sektörlerin üretim ve satışı doğrudan veya dolaylı olarak etkilenir. Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik mali destek ve proje destekleri, küçük ve orta ölçekli işletmelerin üretim ve ihracatının teşvik edilmesinde olumlu rol oynamıştır. Bu çalışma, yıllar itibariyle ekonomik büyüme ve bankacılığın gelişimini incelemektedir. Analiz bölümünde, 2007-2021 döneminde bireysel ve KOBİ banka kredileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi analiz etmek için veriler kullanılmıştır. Birim kök testleri ile değişkenlerin durağanlık yapılarını ve ARDL analizi ile değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between economic growth and bank loans is the relationship between the general level of economic activity and bank loans. Generally, there is a positive relationship between economic growth and bank loans, meaning that as economic growth increases, the loans given by banks increase. This relationship is a result of banks' macroeconomic policies aimed at supporting economic growth. Banks give loans to support economic growth and thus help increase production and sales. Loans granted to support economic growth provide the necessary financing source for production, import and export, especially for SMEs. This relationship is supported by research and analysis. There is a relationship between economic growth and bank loans, and this relationship is an important part of macroeconomic policies and is based on production growth. This issue has been the subject of many studies from past to present. While retail loans affect demand, production and sales of the construction sector and other sectors are directly or indirectly affected as supply affects demand. Financial support and project support for small and medium-sized enterprises played a positive role in promoting the production and export of small and medium-sized enterprises. This study examines the economic growth and the development of banking over the years. In the analysis section, data is used to analyze the relationship between retail and SME bank loans and economic growth in the 2007-2021 period. The stationarity structures of the variables were examined with unit root tests and the long-term relationship between the variables with ARDL analysis.