Tek ebeveyn annelerde sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluşun incelenmesi
Perception of social support and psychological well being in single parent mothers
- Tez No: 802134
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada tek ebeveyn annelerin sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluşunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Osmaniye ilinde ikamet eden 156 tek ebeveyn anne ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri“Sosyal Destek Algısı Ölçeği”ve“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda tek ebeveyn annelerin sosyal destek algıları ve psikolojik iyi oluşu orta düzey çıkmıştır. Tek ebeveyn annelerin medeni durumuna göre sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluşu en yüksek olan grup gayri resmi nikahlı katılımcılardan oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan katılımcılarda çocuk sayısı arttıkça sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluş düzeyleri düşmektedir. Çocuklar yaş gruplarına göre analiz edildiğinde en düşük sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluşa sahip olan ebeveynler 5-9 yaş arası çocuğa sahip olan ebeveynler olarak bulunmuştur. Hanedeki kişi sayısı arttıkça sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluş düzeyi azalmıştır. Sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluşu en yüksek olan grup boşanmış olan katılımcılardır. Katılımcıların tek yaşama yıllarına arttıkça sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluşunda da artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perception of social support and psychological wellbeing of single-parent mothers.The study was conducted with 156 single parents residing in Osmaniye province. Participants were achieved by simple selective sampling method. The research uses a descriptive scan model. The survey technique was used to collect data. Research data is collected using the“Social Support perception Scale”and“psychological good measure”. The research revealed that single-parent mothers have a moderate sense of social support and psychological wellbeing. According to the marital status of single-parent mothers, the group, which has the highest perception of social support and psychological well-being, is composed of informal married participants. As the number of children attending the survey increases, social support perception and psychological well-being levels decrease. When children were analyzed by age groups, parents with the lowest perception of social support and psychological well-being were found as parents who had children aged 5-9 years. As the number of people in the house increased, the perception of social support and the level of psychological well-being decreased. The group, whose perception of social support and psychological well-being are the most divorced participants. As participants increased to their single life years, it was concluded that there was also an increase in perception of social support and psychological well-being.