Türkiye'de ilkokul ve ortaokul kademelerinde gerçekçi matematik eğitimi (GME) üzerine yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
Investigation of postgraduate theses on realistic mathematics education (RME) in primary and secondary schools in Turkey
- Tez No: 802155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ABDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma Türkiye'de ilkokul ve ortaokul kademelerinde Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) üzerine yapılan lisansüstü tezlerin nasıl eğilim gösterdiğini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada nitel yöntemlerden biri olan doküman incelemesi kullanılmıştır. Tezlerin incelenmesi için tez inceleme formu oluşturulmuştur. Elde edilen veriler analiz edilirken nitel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara bakıldığında tez türlerinde ağırlığın yüksek lisans tezleri yönünde olduğu ortaya konulmuştur. Tezlerin yayın yılına göre dağılımının düzenli olmadığı ve yıllara göre farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Bu alanda hazırlanan tezlerin dilinin ağırlıkla Türkçe olduğu görülmüştür. Tezlerin yapıldığı üniversitelerin dağılımına bakıldığında tezlerin daha çok Uludağ, Çukurova ve Gazi Üniversitelerinde yapıldığı ortaya çıkmıştır. Tezlerdeki akademik danışmanların unvanlarına bakıldığında en çok unvanın Doktor Öğretim Üyesi olduğu görülmüştür. Tezlerin en çok üniversitelerin Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Tezlerde en fazla“Gerçekçi Matematik Eğitimi”kelimesinin anahtar kelime olarak kullanıldığı gözlenmiştir. Tezlerde konu alanına ilişkin çalışmalarda ilkokul ve ortaokul kademelerinde en çok "Sayılar ve İşlemler' öğrenme alanının olduğu ortaya çıkmıştır. Örneklem grubunun en fazla 26-50 kişi aralığında olduğu ve en fazla ortaokul düzeyinde çalışmalar yapıldığı ortaya çıkmıştır. Tezlerin araştırma yöntemleri incelendiğinde ağırlıklı olarak nicel araştırma yöntemlerinin benimsendiği dikkat çekmiştir. Tezlerde kullanılan veri toplama araçlarına bakıldığında en çok başarı testlerinin kullanıldığı görülmüştür. Tezlerde verilerin analizinde ise en çok nicel veri analiz yöntemlerinin kullanıldığı gözlemlenmiştir. Tezlerin sonuçları incelendiğinde tezlerde ağırlıklı olarak Gerçekçi Matematik Eğitimi'nin öğrenci başarısını arttırdığı, bilginin kalıcılığını sağladığı, öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarını ve görüşlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşıldığı tespit edilmiştir. Araştırma sonunda ortaya konulan sonuçların yeni araştırmacılara rehber olacağı ve alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine how postgraduate theses on Realistic Mathematics Education (RME) in primary and secondary schools in Turkey tend to show. Document analysis, one of the qualitative methods, was used in the research. A thesis review form was created for the examination of theses. While analyzing the obtained data, qualitative data analysis method was used. When the findings are examined, it has been revealed that the weight in thesis types is in the direction of master's theses. It has been revealed that the distribution of theses according to the year of publication is not regular and there are differences according to the years. It has been observed that the language of the theses prepared in this field is mostly Turkish. Considering the distribution of universities where theses are made, It has been revealed that it is mostly done in Uludağ, Çukurova and Gazi Universities. When the titles of the academic advisors in the theses are examined, it has been seen that the most titles are Doctor Lecturer. It has been concluded that the theses are mostly made within the Institute of Educational Sciences of the universities. It was observed that the word 'Realistic Mathematics Education' was used as a keyword most in theses. In the studies on the subject area in the theses, it has been revealed that the learning area of 'Numbers and Operations' is the most common at primary and secondary school levels. It was revealed that the sample group was in the range of 26-50 people at most, and studies were carried out at the secondary school level at most. When the research methods of the theses were examined, it was noted that mainly quantitative research methods were adopted. When the data collection tools used in the theses were examined, it was seen that the achievement tests were mostly used. It has been observed that quantitative data analysis methods are mostly used in the analysis of data in theses. When the results of the theses were examined, it was determined that Realistic Mathematics Education increased student success, ensured the permanence of knowledge, and positively affected students' attitudes and views towards mathematics. It is thought that the results revealed at the end of the research will guide new researchers and contribute to the literature.