Abraham Geiger ve Yahudi reform hareketindeki yeri
Abraham Geiger and his place in the Jewish reform movement
- Tez No: 802154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Avrupa'da doğan bir dini akım olarak Reform Yahudiliğinin gelişiminde Alman Yahudi din adamı Abraham Geiger (1810-1874) önemli bir rol oynamıştır. Her ne kadar Reform Yahudiliğinin temel öğreti ve uygulamaları zaman içerisinde gelişmiş ve güncellenmiş olsa da temelde Geiger'ın görüşlerine dayandığı söylenebilir. Bu bakımdan Abraham Geiger'ın hayatı, kişiliği ve modern dönem Yahudilik yorumuna olan katkıları önem arz etmektedir. Takipçi sayısı bakımından Yahudi mezheplerinin en kalabalıklarından olan Reform Yahudiliğinin daha iyi anlaşılması için Abraham Geiger'ın düşünce dünyasının yakından tanınması gerekmektedir. Bu sebeple çalışmanın amacı Geiger'ın Reform Yahudiliği düşüncesi ve bu alana katkılarını açıklamaktır. Geiger ortaya koyduğu yenilikleri tarihsel bir zemine oturtmak için Yahudi tarihini ve dini metinlerini historical-critical method olarak isimlendirilen bir yaklaşımla incelemiş ve Yahudi tarihini yeni bir bakış açısıyla yorumlamıştır. Geiger'a göre Yahudilik değişmeden devam eden bir din olmayıp tarihsel süreç içerisinde zamanın şartlarıyla uyumlu olarak yavaş yavaş bir değişim gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
German theologian Abraham Geiger (1810-1874) played an important role in the devolopment of Reform Judaism as a religious movement born in Europe. Although the basic teachings and practices of Reform Judaism have developed and updated over time, it can be said that it is basically based on Geiger's views. In this respect, the life, personality of Abraham Geiger and his contributions to the interpretation of modern Judaism are important. In order to better understand Reform Judaism, which is one of the most crowded Jewish sects in terms of the number of followers, Abraham Geiger's world of thought should be known closely. For this reason, the aim of the study is to explain Geiger's Reform Judaism thought and his contributions to this field. Geiger examined Jewish history and religious texts with an approach called the historical-critical method in order to put his innovations on a historical basis and interpreted Jewish history from a new perspective. According to Geiger, Judaism is not a religion that continues unchanged, but has gradually changed in accordance with the conditions of the time in the historical process.