Anevrizmal kemik kisti tanısıyla tedavi edilen hastaların uzun dönem klinik, radyolojik, fonksiyonel, onkolojik sonuçları ile komplikasyon oranları
Long-term clinical, radiological, functional, oncological results and complication rates of patients treated with aneurysmal bone CYST
  1. Tez No: 802165
  2. Yazar: OKAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ortopedi kliniğimize 2007-2022 yılları arasında başvuran ve tedavisi tamamlanan anevrizmal kemik kisti(AKK) hastalarının uzun dönem klinik, radyolojik, fonksiyonel ve onkolojik sonuçları ile komplikasyon oranlarını sunmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 2007-2022 yılları arasında kliniğimize başvuran hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada yer alma ve hariç tutulma kriterleri sunulmuştur. Ortopedik onkoloji dosyaları, ameliyat notları, patoloji raporları, radyolojik görüntülemeler ve poliklinik hasta verileri incelenmiştir. 108 hastanın preoperatif ve postoperatif dönemdeki muayenelerinde klinik değerlendirmesi, kontrol görüntüleme tetkikleri üzerinden radyolojik değerlendirmesi yapılmıştır. Fonksiyonel değerlendirme için son kontrolünde MSTS skorlama sistemi kullanılmıştır. Hastaların takibi düzenli aralıklarla ortopedik onkoloji ekibi tarafından yapılmıştır. Bulgular: 108 hastanın ortalama yaşı 19,4 olup 46'sı kadın hasta, 62'si erkek hasta olarak belirlendi. Çocuk hastaların sayısı 65 olarak görüldü. Çalışmadaki hastalarımızın 10'unda nüks gelişmiş olup tüm hasta grubunda oranı %9,3 olarak saptanmıştır. 13 hastada diğer komplikasyonlar gelişmiş olup hastaların %12'sini oluşturmaktadır. Bu grupta 8 hastada yüzeyel yara yeri problemi, 2 hastada redüksiyon kaybı, 1 hastada nöropraksi, 1 hastada kaynamama, 1 hastada greft rezorpsiyonu izlendi. Son kontrol muayenelerinde bakılan MSTS skorlaması ortalama sayısal değeri 95,5 olarak bulundu. Tartışma: Genişletilmiş küretaj cerrahisinin uygulandığı grupta hastaların fonksiyonel değerlendirmesinde MSTS puanları rezeksiyon cerrahisi uygulanan gruba göre daha yüksek bulunmuştur. İstatistiksel analizinde bu değer anlamlı bulunmuştur. Bununla birlikte toplam operasyon sayısı, yaş, cinsiyet, geçirilmiş komplikasyonun MSTS skoru üzerine etkisi istatistiksel analizinde anlamlı görüldü. Ekstremite lokalizasyonu, radyolojik evresi ve takip süresinin puan üzerine etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Sonuç olarak anevrizmal kemik kistinin tedavisinde genişletilmiş küretaj ile birlikte yüksek hızlı burr ve elektrokoter kullanımı ile uzun dönemde iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Anevrizmal kemik kisti, genişletilmiş küretaj, cerrahi tedavi, uzun dönem sonuçlar, kemik tümörü
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study is to present the long-term clinical, radiological, functional and oncological results and complication rates of aneurysmal bone cyst(ABC) patients who admitted to our orthopedic clinic and treated between 2007 and 2022. Material and method: Patients who admitted to the clinic between 2007 and 2022 analyzed retrospectively in our study. Inclusion and exclusion criteria in our study are presented. Orthopedic oncology files, operation notes, pathology reports, radiological imaging and polyclinic patient data were analyzed. Clinical evaluation of 108 patients in preoperative and postoperative examinations and radiological evaluation on control imaging examinations were performed. MSTS scoring system was used for functional evaluation at the final follow-up examination. All patients were followed up by orthopedic oncology group at regular intervals. Results: The mean age of one-hundred eight patients(62(%57,4) male and 46(%42,6) female) was 19,4. The number of pediatric patients was 65. In the study, 10 patients had recurrence, the recurrence rate was found to be %9,3 in all patient group. 13 patients had other complications and the rate of those was %12 in all group. In this group, superficial wound problem was observed in 8 patients, reduction loss in 2 patients, neuropraxia in 1 patients, nonunion in 1 patient and graft resorption in 1 patient. The mean value of MSTS score was found to be 95,5 at the last control examination. Conclusion: MSTS scores were found to be higher in the functional evaluation of extended curettage surgery group than in the resection surgery group. This value was found to be significant in statistical analysis. Otherwise, the effect of total number of operations, age, gender and complications on the MSTS score was found to be significant in statistical analysis. There was no significant effect of extremity localization, radiological stage and follow-up period on the MSTS score in statistical analysis. In conclusion, succesful long term results can be obtained with extended curettage, high speed burr technique and the use of electrocautery in the treatment of aneurysmal bone cysts. KEYWORDS: Aneurysmal bone cysts, extended curettage, surgical treatment, long term results, bone tumor