Primer anevrizmal kemik kisti
Primer aneurysmal bone cyst
- Tez No: 267750
- Danışmanlar: PROF. DR. N. HARZAM ÖZGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kliniğimizde primer anevrizmal kemik kisti (AKK) nedeniyle tedavi görmü? hastalarda lezyonun anatomik bölgeleri, hastaların cinsiyeti, hastaların ya?ı, yapılan tedavilerin sonuçları ve hastalarda görülen nüks oranları gibi parametrelerle ilgili verilerimizi sunmaktır. Bu verilerden yola çıkarak, tedavi seçeneklerinin etkinliklerini kar?ıla?tırmak, cinsiyet, ya?, lokalizasyon ve tedavi yöntemi gibi faktörlerin nüks üzerinde etkilerini ara?tırmaktır.Hastalar ve yöntemler: Kliniğimizde anevrizmal kemik kisti tanısıyla 71 hasta, geriye dönük olarak çalı?maya alındı. Hastaların 34'ü kadın, 37'si erkek idi. Hastaların ortalama ya?ı 22 (4-56)idi. Hastaların %51'i (36) yirmi ya?ın altındaydı. 15 hastada (%21,12) üst ekstremite, 39 hastada (%54,92) alt ekstremite tutulmu?tu. 17( %23,9) hastada pelvis ve vertebra tutulmu?tu. 71 hastanın 22'si (%30,98) küretaj sonrası sementleme ile tedavi edilmi?ti. 71 hastanın 40'ı (%56,33) küretaj sonrası grefonaj ile tedavi edilmi?ti. 71 hastanın 9'u rezeksiyon ile tedavi edilmi?. Ortalama takip süremiz 64,6 (1-216) aydı. Hastaların hepsi primer anevrizmal kemik kistiydi.Sonuç: 13 hastada toplam 16 (%22,53) nüks görüldü. Bu hastaların birinde 2 kez, birinde de 3 kez nüks görüldü. Nükslerin biri hariç hepsi tedaviden sonraki ilk iki sene içinde görülmü?, ortalama olarak 13,6 (2-25). Bir hastada 9 yıl 7 ay sonra nüks görülmü?. Nükslerin 8'i (%50) alt ekstremiteden, nükslerin 5'i (%31,25) üst ekstremiteden ve nükslerin 3'ü (%18,75) pelvisten kaynaklanıyordu. Nükslerin 1'i (% 6,25) birinci on yıllık dönemde, 8'i (%50) ikinci on yıllık dönemde, 6'sı (%37,5) üçüncü on yıllık dönemde ve nükslerin 1'i (%6,25) dördüncü on yıllık dönemde görülmü?. Küretaj sonrası grefonaj yapılmı? hastaların % 30'unda nüks görülmü?. Tüm nükslerin % 75'ini olu?turmaktadır. Küretaj sonrası sementleme yapılan hastaların %18,18'inde nüks görülmü?. Tüm nükslerin % 25' ini olu?turmaktadır.Çıkarım: Primer anevrizmal kemik kistleri çoğu zaman fiz hatları açık olan çocuk ve adölesan hastalarda görülür. Küretaj ve grefonaj veya sementleme gibi yöntemlere ek olarak adjuvan tedavilerle kabul edilebilir sonuçlar elde edilebilir. Bu yüzden ilk tedavi seçeneği olarak agresif yöntemler kullanılmamasını öneriyoruz. Ayrıca bu benign lezyonların lokal agresif karakterleri unutulmamalıdır. ?lerleme gösterdiklerinde; lezyonun yerine göre nörolojik sorunlara, damarlara bası yaparak tıkanmalarına, fiz hattını etkileyerek büyüme sorunlarına ve çok büyüdüklerinde ameliyat zorluklarına sebep olabilirler. Maligniteye dönü?ebilecekleri ve ba?ka kemik patolojileri ile birlikte olabilecekleri unutulmamalıdır. Bu nedenle anevrizmal kemik kisti olduğu dü?ünülen lezyonlar histopatolojik tanısı olmadan ameliyat edilmemelidir. Histopatolojik tanısı konulduktan sonra, operasyon planlanan hasta ve hasta yakınlarına, lezyonun nüks edebileceği ve maligniteye dönü?ebileceği hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Nükslerin çoğu operasyondan sonraki ilk iki sene içinde görüldüğü için, opere edilen lezyonlar en az iki sene takip altında tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to present the outcomes of patients, who were treated in our clinic with the diagnosis of primer aneurysmal bone cysts. Use these outcomes to the find the releation between recurrence and treatment options, lesion localization, patient age and patient sex.Patients and Metods: We performed a retrospectif treatment of 71 Patients with a histolojical proven diagnosis of aneurysmal bone cysts. 34 of the patients were female and 37 of them were male. The mean age was 22 (4-56). %51 (36 ) of the patients were on the in first and second decate, %21,12 ( 15 ) lesions were located in upper extremity, %54,92 (39) lesions were located in lower extremity and 23,9 (17) lesions were located in pelvis and vertebra. 40 of the patients were treated by curretage with or with out bone grafting, 22 of the patient were treated by curretage and cementation and 9 patients were treated by resection. The mean follow-up period was 64,6 months (1-216). All of the lesions were primer aneuryzmal bone cyst.Results: Recurrence was seen in 13 patients. One lesion recurred 2 time , one lesion recurred 3 time. The total recurrence was 16 (%22,53). 15 recurrence seen in first two year. Mean recurrence time was 13,6 ( 2-25 ). One of the recurrence seen after 9 year 7 months. 8 of the recurrences were at the iner extremity, 5 of the recurrences were at the iner extremity, 3 of the recurrences were at the pelvis. On of the recurrence seen at the first decate, 8 of the recurrence seen at the second decate, 6 of the recurrences seen at the third decate and 1 of the recurrence seen at the fourth decate. %30 of the patients who were treated by curretage with or with out grafting had recurrence. %18,18 of the patients who were treated by curretage and cementation had recurrence. Non of the patients who had treated by resection had recurrence.Conclusion: Aneurysmal bone cysts are benign lesions. Most of the aneurysmal bone cysts seen at the childhood and adolescents, who has open growth plates. Curretage with or with grafting or with cemention and adjuvant treatments give us good results. So aggresive surgery for this lesions should be initially avoided. But we should not forgite its local aggresivity. The expantion of the lesion cause damage of the growth plate, neurologic problems, compresing of the vissels and surgycal problems. The malignent transformation and its secondary pathologic condation should not be forgiten.Therefore, aneurysmal bone cyst most not be treated before biopsi. Most of the recurrences seen at the first two year so it is essential that after initial treatment these patients most be kept under vision at least for 2 year to detect recurrence. Patient education is advisable regarding any change in semptoms, not only for possible recurrence, but also for more aggressive presentation of malignant lesion.