Cumhuriyet dönemi milli eğitim şuralarında din ve değer eğitimi (2010-2021)
Religion and value education in national education consils in the republican period
- Tez No: 802171
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren Milli Eğitim Şuraları toplumun çeşitli çevrelerinden aydınları bir araya toplayarak birçok konuda fikir alışverişi yapılmasını sağlamış ve Türk Eğitim Tarihini değiştirebilecek nitelikte kararlar almıştır. Tavsiye niteliğinde olan bu kararlar ise çoğu zaman hayata geçirilmiştir. Bu yönüyle MEŞ'ler Türk Eğitimi için çok önemli bir görev gerçekleştirmektedir. Din eğitimi Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren ülke gündeminde olan bir alandır. Dönem dönem öğretim programındaki yeri ve niteliği değişse de şuan için örgün eğitimde Türkiye'de din eğitiminin göz ardı edilmesi mümkün görünmemektedir. Değer eğitimi ise eğitim var olduğundan beri gerçekleştirilen bir eylem olarak düşünüldüğünde Türkiye Cumhuriyeti'nde değer eğitimi onun tarihiyle başlar, denilebilir. Bu tezde Cumhuriyet Dönemi'nde gerçekleştirilen MEŞ'ler din eğitimi ve değer eğitimi ile ilgili verilen kararlar açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the establishment of the Republic of Turkey, National Education Councils gathered intellectuals from various circles of the society, exchanged ideas on many issues and took decisions that would change the history of Turkish education. These recommendations, on the other hand, have often been implemented. In this respect, National Education Consils perform a very important task for Turkish National Education. Religious education is an area that has been on the agenda of the country since the foundation of the Republic. Eventhough its place and quality in the curriculum changes, it does not seem possible to ignore religious education in Turkey in formal education for now. When value education is considered as an action that has been carried out since education has existed, it can be said that values education in the Republic of Turkey begins with its history. In this thesis, National Education Councils carried out in the Republican Era are examined in terms of the decisions made about religious education and value education.