3. basamak bir hastanede obezite polikliniğine başvuran obeziteli bireylerde kardiyovasküler hastalık prevalansı
Rate of cardiovascular disease in obese individuals admitted to obesity outpatient clinic in a tertiary care hospital
- Tez No: 802201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Obezite bütün Dünya'da sıklığı giderek artan bir halk sağlığı sorunudur. Kardiyovasküler hastalıklar için de modifiye edilebilir risk faktörleri arasındadır. Bu çalışmada 3. Basamak bir hastanede obezite polikliniğine başvuran fazla kilolu ve obeziteli hastalarda kardiyovasküler hastalık prevalansı ve SCORE2 risk hesaplaması ile kardiyovasküler riskin hesaplanması amaçlanmıştır. Bu çalışma 06.10.2022-06.01.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Obezite polikliniğine başvuran obeziteli ve fazla kilolu hastalara muayene sırasında demografik bilgilerin ve hastalık geçmişlerinin sorgulandığı anket uygulaması, otomatik sfingomanometre ile tansiyon arteryal ölçümü ve rutin tetkiklerin elektronik sistemden alınması ile yapıldı. 2021 yılında güncellenen SCORE2 risk hesaplamasıyla 40-70 yaş aralığındaki kardiyovasküler hastalığı olmayan hastaalr için 10 yıllık risk hesaplaması hesaplandı. Çalışma tek merkezli ve kesitseldir. İstatistiksel analiz için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 28.0 kullanılmıştır ve iki yönlü p değerinin
Özet (Çeviri)
Obesity is a public health problem with increasing prevalence worldwide. It is among the modifiable risk factors for cardiovascular diseases. In this study, it was aimed to calculate cardiovascular risk with cardiovascular disease rate and SCORE2 risk calculation in overweight and obese patients who applied to obesity outpatient clinic in a tertiary care hospital. This study was conducted between 06.10.2022-06.01.2023. Obese and overweight patients who applied to Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Obesity outpatient clinic were questioned about demographic information and disease history during the examination, arterial blood pressure measurement with an automatic sphygomanometer and routine examinations were taken from the electronic system. With the SCORE2 risk calculation updated in 2021, a 10-year risk calculation was calculated for patients aged 40-70 years without cardiovascular disease. The study was single-centre and cross-sectional. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 28.0 was used for statistical analysis and a two-way p value