Obez bireylerde insülin direnci ve ilişkili faktörler
Insulin resistance and related factors in obese individuals
  1. Tez No: 946897
  2. Yazar: BERAT SERTAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KOÇAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Obezite, kardiyovasküler hastalıklar, diyabetes mellitus ve kanserler gibi birçok kronik hastalığın gelişmesinde bir risk faktörüdür ve kronik hastalıkların ortaya çıkmasında obezite kaynaklı inflamasyon varlığının rol oynadığı düşünülmektedir. İnsülin direnci vücutta insülin seviyesinin direnç nedeniyle artması ile ya da doku reseptörlerinde insüline karşı bir duyarsızlık gelişmesi ile sonuçlanan bir durumdur. Bu durum fark edilmez ise sürecin diyabet ve obeziteye ilerlemesi kaçınılmazdır. Bunun yanında obezitenin neden olduğu inflamasyon, insülin duyarlılığında değişmeye sebep olarak diyabet gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Obezite derecelerine göre insülin direnci ile kan parametreleri ve inflamatuar yük farklılık arz edebilir. Bu çalışmada obez bireylerde insülin direnci ile kan parametreleri ve inflamatuar yük arasında nasıl bir bağlantı olduğu araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif, kesitsel ve tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Obezite Polikliniği'ne başvuran ve obezite tanısı almış olan 250 (VKİ≥30 kg/m2) birey alınmıştır. Kayıtlı arşiv verilerinden hastaların antropometrik ölçümleri, beden kitle indeksi, CRP, Nötrofil Lenfosit Oranı (NLO), insülin, HbA1c değerleri kaydedilmiştir. Bunun yanında inflamasyon varlığında ortaya çıkabilecek olası metabolik anormalliklerin ilişkisini incelemek için rutin hemogram ve biyokimya kan parametre sonuçları da kaydedilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireyler VKİ derecelerine göre 3 gruba ayrılmıştır. Hastalara ait insülin direnci Glukoz X insülin/405 (HOMA-IR) formülü ile hesaplanarak kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde sosyal bilimler yazılımının istatistik paketi (Windows, Chicago, IL, ABD için SPSS 20.0) kullanıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a risk factor for the development of many chronic diseases such as cardiovascular diseases, diabetes mellitus and cancer, and it is thought that obesity-related inflammation plays a role in the emergence of chronic diseases. Insulin resistance is a condition that results in an increase in insulin levels in the body due to resistance or insensitivity to insulin in tissue receptors. If this condition is not recognized, the process will inevitably progress to diabetes and obesity. In addition, obesity-induced inflammation plays an important role in the development of diabetes by causing changes in insulin sensitivity. Insulin resistance, blood parameters and inflammatory load may differ according to the degree of obesity. In this study, the relationship between insulin resistance, blood parameters and inflammatory load in obese individuals was investigated. Materials and Methods: This study was planned as a retrospective, cross-sectional and descriptive study. 250 individuals (BMI≥30 kg/m2) who applied to the General Surgery Obesity Clinic of Harran University Medical Faculty Hospital and were diagnosed with obesity were included in the study. Anthropometric measurements, body mass index, CRP, Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLR), insulin, HbA1c values of the patients were recorded from the recorded archive data. In addition, routine hemogram and biochemistry blood parameter results were also recorded to examine the relationship between possible metabolic abnormalities that may occur in the presence of inflammation. The individuals included in the study were divided into 3 groups according to their BMI levels. The insulin resistance of the patients was calculated and recorded with the Glucose X insulin/405 (HOMA-IR) formula. The statistical package of the social sciences software (SPSS 20.0 for Windows, Chicago, IL, USA) was used in the statistical analysis of the data. A P value of