Histopatolojik incelemeleri yapılan oral mukozal lezyonların dağılımı ve klinik tanı ile uyumunun incelenmesi
Distribution of oral mucosal lesions which have been histopathologically examined and investigation of concordance with clinical diagnosis
  1. Tez No: 802203
  2. Yazar: ARDA ÖZGÖN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Oral mukozal lezyonlar (OML) inflamatuvar bir oluşumdan malign neoplazmalara kadar çeşitlik gösterebilirler. Bu durum akut veya kronik lokal irritanlarla birlikte birçok sistemik hastalığın belirtisi veya sonucunda meydana gelebilir. Bu sebeple oral kavitenin sağlığı lokal faktörlerle ilişkili olduğu kadar genel sistemik sağlık ile de yakından ilişkilidir. Bu retrospektif histopatolojik dosya taraması çalışmasında amaç, 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2020 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü, Klinik Onkoloji Anabilim Dalı, Tümör Patoloji Bilim Dalı Laboratuvarında incelenmiş, ön tanısı, histopatolojik kesin sonucu, lokalizasyonu, hastanın yaşı ve cinsiyeti kayıt altına alınmış OML'ların dağılımının yapılması ve ön tanı ile histopatolojik kesin sonucun uyumluluğunun araştırılmasıdır. Biyopsilerin %58,53'ünün kadınlardan, %41,47'sinin erkeklerden alınmıştır.. En sık görülen OML'dan oral fibromanın ön tanı ile uyumluluk oranı %62,61, granülomatöz lezyonların doğruluk oranı %53,27, likenoid lezyonların doğruluk oranı %68,42, malign lezyonların %63,98, iltihabi lezyonların doğruluk oranı %59,30, hiperkeratozun doğruluk oranı %61,54, epulisin doğruluk oranı %24,84, vasküler lezyonların doğruluk oranı %65,79 olarak saptanmıştır. Toplam 2486 OML biyopsinin 1375 adedi(%55,31) klinik ön tanı ile uyumlu sonuçlanmıştır. 1375 adet doğru klinik ön tanısı olan 1123 adet biyopsi (%81,67) çene cerrahlarında tarafından, 139 adet biyopsi (%10,11) çene radyologları tarafından, 101 biyopsi (%7,35) periodontologlar tarafından, 8 adet biyosi (%0,58) genel diş hekimleri tarafından ve 4 adet biyopsi ise (%0,29) diğer uzmanlık grupları tarafından alınmıştır. Çalışmanın evrenini oluşturan 2486 OML biyopsinin 1375 adedi(%55,31) klinik ön tanı ile uyumlu sonuçlanmıştır. Oral kaviteyi etkileyen lezyonların genellikle benzer klinik görünüme sahip olduğu ve OML'ları yalnızca klinik görünümlere dayanarak teşhis etmenin son derece zor olduğu gözönüne alındığında bu oranın kabul edilebilinir olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Oral mucosal lesions (OML) can vary from an inflammatory formation to malignant neoplasms. This may occur as a manifestation or consequence of many systemic diseases, with acute or chronic local irritants. Therefore, oral cavity health is closely related to general systemic health as well as local factors. The purpose of this retrospective study is to determine the distribution of OMLs, which were examined between 1 January 2015 and 31 December 2020 in the Laboratory of the Department of Clinical Oncology, Department of Tumor Pathology, of the Istanbul University Oncology Institute, whose preliminary diagnosis, histopathological final result, localization, age and gender of the patient were recorded, and to investigate the compatibility of the preliminary diagnosis and the histopathological final result. Of the biopsies, 58.53% were taken from women and 41.47% from men. The most common OML, oral fibroma was compatible with prediagnosis 62.61%, accuracy rate of granulomatous lesions 53.27%, accuracy rate of lichenoid lesions 68.42%, malign lesions 63.98%, inflammatory lesions 59.30%, hyperkeratosis 61.54%, epulis 24.84%, vascular lesions 65.79%. A total of 1375 (55.31%) out of 2486 OML biopsies were found to be compatible with the clinical prediagnosis. 1123 biopsies (81.67%) with 1375 correct clinical pre-diagnosis, by maxillofacial surgeons, 139 biopsies (10.11%) by oral diagnosis specialists, 101 biopsies (7.35%) by periodontologists, 8 biopsies (%) 0.58% were taken by general dentists and 4 biopsies (0.29%) were taken by other specialty groups. 1375 (55.31%) of 2486 OML biopsies constituting the population of the study were found to be compatible with the clinical prediagnosis. Considering that lesions affecting the oral cavity generally have similar clinical appearances and it is extremely difficult to diagnose OMLs based on clinical appearances alone, we can say that this ratio is acceptable.