Çağdaş sanatta acının sıradanlaşması
The ordinary of pain contemporary art
  1. Tez No: 802209
  2. Yazar: RAMAZAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı, toplum içerisinde var olan şiddet olgusunun yarattığı acıyı ve bu acının sebep olduğu“hissizleşme”problemini sanatla ilişkili olarak ele almaktır. Ayrıca bu araştırmada, hissizleşme durumunun en temel kaynağına inilerek sorunsalın kendisi irdelenmiştir. Ele alınan bu problem toplum, sanatçı ve izleyici arasındaki yerini ve plastik anlatımda ifade biçimlerini sorgulamayı amaçlar. Bu tezde toplumun her döneminde kronikleşen şiddet olgusunu ve oluşturduğu problemi, bütünsel olarak farklı noktalarından ele alarak“Şiddet”,“Acı”ve“Hissizleşme”kavramı üzerinden çözümlenmesi yapıldı. Kendi dönemi içerisinde yaşayan sanatçıların, toplum içerisinde oluşan travmalardan ne denli etkilendikleri ve bu durum içerisinde nasıl bir tavır takındıkları irdelenmiştir. Yapılan bu araştırmalar, sanatsal üretimlerimin temel çıkış noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to deal with the problem of“numbness”, which arises from the pain created by the phenomenon of violence in society, in relation to art. The problematic itself has been examined by going down to the most basic source of numbness. This collection of problems addressed aims to question the place between the artist and the audience and the forms of expression in plastic expression. The phenomenon of violence, which becomes chronic in every period of society, and the problem it creates were analyzed from different points as a whole and analyzed through the concepts of“Violence”,“Pain”and“numbness ”. It has been discussed how the artists living in their own period were affected by the traumas in the society and how they took an attitude in this situation. These researches constitute the main starting point of my artistic productions.