Çağdaş sanatta bio-materyaller ve ekolojik yaklaşımlar
Biomaterials and ecological approaches in contemporary art
  1. Tez No: 1019849
  2. Yazar: ZEKİYE BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. REFA EMRALİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
Özet
“Çağdaş Sanatta Bio-Materyaller ve Ekolojik Yaklaşımlar”başlıklı bu kuramsal ve uygulamaya dayalı sanat çalışmasında, insan ile doğa arasındaki ilişkinin tarihsel, felsefi, etik, estetik ve ekolojik boyutları ele alınmış; çağdaş sanat pratikleri üzerinden insan, beden ve insan olmayan canlılar arasındaki etkileşimlerin yeniden düşünülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, çağdaş ekolojik düşünce, posthümanist yaklaşımlar ve Bioart pratikleri doğrultusunda insanın doğa içerisindeki konumu sorgulanmış; insan-merkezci anlayışın doğa üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Bu doğrultuda doğa kavramının tarihsel süreç içerisindeki dönüşümü incelenmiş; doğanın canlı ve bütüncül bir yapıdan, modern düşünceyle birlikte kontrol edilebilir ve nesneleştirilebilir bir alana dönüşmesi eleştirel biçimde ele alınmıştır. Derin ekoloji, toplumsal ekoloji ve posthümanist düşünce ekseninde geliştirilen yaklaşımlar aracılığıyla insanın doğadan bağımsız bir özne olmadığı; diğer canlılarla birlikte bir yaşam ağının parçası olduğu vurgulanmıştır. Çalışma ayrıca insan ve insan olmayan canlılar arasındaki sınırların geçirgenliğini tartışarak bedenin sabit bir organizma değil, çevresiyle etkileşim hâlinde bulunan dönüşken bir yapı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda Bioart pratiği; yaşamın maddeselliğini, dönüşüm süreçlerini ve insan ile doğa arasındaki karşılıklı bağımlılığı görünür kılan disiplinlerarası bir yaklaşım olarak değerlendirilmiştir. Sanatsal uygulamalarda beden, biyolojik materyaller ve organik formlar üzerinden yaşam, dönüşüm, ve ekolojik süreklilik kavramları ele alınmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, ekolojik düşünce ve Bioart ekseninde beden, doğa ve yaşam arasındaki ilişkileri yeniden değerlendirerek; çağdaş sanat pratiğinde insan–doğa ilişkisine dair eleştirel, dönüşümsel ve çok katmanlı bir perspektif sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This theoretical and practice-based art study titled“Biomaterials and Ecological Approaches in Contemporary Art”examines the historical, philosophical, and ecological dimensions of the relationship between humans and nature, while aiming to rethink the interactions between humans, the body, and non-human beings through contemporary artistic practices. Within the framework of contemporary ecological thought, posthumanist approaches, and Bioart practices, the study questions the position of humans within nature and critically discusses the effects of anthropocentric perspectives on nature. The report evaluates theoretical approaches to the human–nature relationship from a broad perspective, ranging from Ancient Greek thought to modern philosophy, ecological theories, and contemporary art practices. In this context, the historical transformation of the concept of nature is examined, focusing on how nature shifted from a living and holistic entity into a controllable domain under modern thought. Through approaches developed within deep ecology, social ecology, and posthumanist theory, the study emphasizes that humans are not independent subjects detached from nature, but part of a relational network shared with living beings. The study also discusses the permeability of the boundaries between humans and non-human beings, presenting the body not as a fixed organism but as a transformative structure constantly interacting with its environment. Accordingly, Bioart is evaluated as an interdisciplinary mode of thinking that reveals the materiality of life, transformation processes, and the interdependence between humans and nature. The artistic practices focus on concepts such as life, transformation, and ecological continuity through bodies, biological materials, and organic forms.