Çağdaş sanatta kadınlık imgelerinin kişisel bellekle ilişkisi
The relationship of images of womanhood in contemporary art with personal memory
- Tez No: 670142
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN PALA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yirminci yüzyıl başlarında, bilgiye ulaşım, iletişim ve endüstri gibi alanlarda gelişen teknolojinin neden olduğu edinim ve tüketim hızı, bireylerin içsel süreçlerine etki ederek, bireyi tinsel ve bireysel arayışlara yöneltmiştir. Bu durumun sanatta içselliğe ve sezgiselliğe dayalı bir yaratıcı sürecin zeminini oluşturduğu söylenebilir. Hazır-nesneyle birlikte sanatta bağlam sorgulanması, modernizmden postmodernizme geçişte etkin bir rol oynamış, sanatçıların sanat nesnesinin ifade olanaklarını zenginleştirmesine katkıda bulunmuştur. Diğer yandan kadın ve feminist sanatçıların üretimlerine yön veren bu süreç, özellikle 60'lı yıllarda gelişen ikinci dalga feminist hareketten sonra eril bakışın sanattaki konumunun sarsılması bakımından önem taşımaktadır. Toplumda ve sanatta kadına yüklenen anlamlar feminist hareketle birlikte tartışmaya açılmış, kadın sanatçılar sanattaki ve yaşamdaki konumlarına tepki olarak kadınlık imgelerini sanatsal ifadelerinde kullanmışlardır.“Çağdaş Sanatta Kadınlık İmgelerinin Kişisel Bellekle İlişkisi”adlı bu çalışma, modernizmle başlayan ve postmodernizmle devam eden süreçte, sanatta temsil anlayışının uğradığı değişimleri ve eril yaklaşıma karşı duruşu, kadınlık imgeleri doğrultusunda ele almaktadır. Sanat tarihindeki görünürlüklerini sorgulayan kadın sanatçılar, kişisel ve toplumsal anlamda kadın kimliğinin temsili içeriğini değiştirmiş, eserlerinde öznel olanı vurgulamalarının yanı sıra kadın kimliğine ilişkin sorunlara politik bir bakış açısıyla yaklaşmışlardır. Kadın sanatçıların kişisel belleklerine özgü imgeleri toplumsal değerlerle birlikte sorgulamaları, beni, erkeğin kadına bakış açısından sıyrılmayı amaçladığım ve kadınlık imgelerini kişisel tarihim üzerinden düşündüğüm bir yaratım sürecine yöneltmiştir. Kişisel belleğimde yer alan geçmişe dair imgeler, kayıp, yara ve acının görselleştirilmesi bağlamında ele alınmış ve bu doğrultudaki çalışmalarım, bir kadın sanatçı olarak kadına dair olanı yeniden anlamlandırdığım bir sürecin yansıtılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 20th century, the speed of acquisition and consumption caused by developing technology in areas such as access to information, communication and industry, influenced internal processes of individuals and directed them to spiritual and personal pursuits. It is possible to say that this situation constituted a foundation for an intrinsic and intuitive creative process in art. In conjunction with the ready-made object, questioning context in art has played an active role in the transition from modernism to postmodernism, contributing to the enrichment of expressive possibilities of the art object by the artists. On the other hand, this process, which steered the works of female and feminist artists, is important in terms of disrupting the position of the male gaze in art, especially after the second wave feminist movement that developed in the 1960's. With the feminist movement, the meanings attributed to women in society and art were opened up for discussion, and female artists used images of womanhood in their artistic expressions in response to their position in art and life. This study titled“The Relationship of Images of Womanhood in Contemporary Art with Personal Memory”deals with the changes in the understanding of representation in art and the stance against a masculine understanding in line with images of womanhood in the process that started with modernism and continued with postmodernism. Questioning their visibility in the history of art, female artists have changed the representational content of female identity in personal and social terms, and in addition to emphasizing the subjective in their works, they approached problems of female identity from a political perspective. Female artists interrogating images unique to their personal memories along with society's values guided me towards a creation process where I aimed to wrest myself free from the male gaze on women and contemplate images of womanhood through my personal history. Images of the past in my personal memory are addressed in the context of visualizing loss, wound and pain, and my works in this direction aim to reflect a process as a female artist, in which I reinterpret things that pertain to the woman.