Öğretmenlerin STEM eğitimine yönelik kavram yanılgılarının belirlenmesi için üç aşamalı test geliştirilmesi
Development of three stage tests to determine teachers' misconceptions regarding STEM education
  1. Tez No: 802220
  2. Yazar: SEMİHA ALGI İĞNECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP GÜNEŞ, DOÇ. DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, farklı branşlardaki öğretmenlerin, STEM eğitimine yönelik kavram yanılgılarını belirlemek ve üç aşamalı kavram yanılgısı testi geliştirerek öğretmenlerin sahip oldukları kavram yanılgılarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden sıralı keşfedici desen kullanılmıştır. Öğretmenlerdeki kavram yanılgılarını ortaya çıkarmak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni, belirlenen kavram yanılgılarına öğretmenlerin sahip olma oranlarını belirlemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırma deseni uygulanmıştır. Siirt ilindeki 9 öğretmen ile 19 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve görüşmelerden sonra içerik analizi ile kod-kategori ve temalar oluşturulmuştur. Daha sonrasında ulaşılan kavram yanılgıları ile 8 sorudan oluşan üç aşamalı STEM eğitimine yönelik kavram yanılgısı testi geliştirilmiştir. Testin kapsam ve görünüş geçerliliklerini belirlemek için uzman görünüşüne başvurulmuştur. Üç aşamalı test Siirt ilindeki farklı branşlardaki 163 öğretmene uygulanmış ve nicel veri Microsoft Excel ve SPSS 21.0 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Testin yapı geçerliğini değerlendirmek için yanlış pozitif ve yanlış negatif puanlarının yüzdeleri hesaplanmıştır. Kuder-Richardson (KR-20) güvenirlik katsayısı .61 olarak hesaplanmıştır. Madde güçlük değeri .36; ortalama madde ayırt edicilik değeri .54 olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin STEM eğitimi ile ilgili çeşitli kavram yanılgılarına sahip oldukları ve bilimsel bilgiye sahip olma, bilgi eksikliği, tahmini şanslı cevap ve kavram yanılgısı olmak üzere dört kategoriden oluşan bulgulara ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda ortaya çıkan kavram yanılgıları ile STEM eğitimine yönelik farkındalığın artması ve tanımlamaların şekillenmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the misconceptions of teachers in different branches about STEM education and to reveal the misconceptions of teachers by developing a three-stage misconception test. In the research, sequential exploratory design, one of the mixed research methods, was used. In order to reveal the misconceptions in teachers, case study design from qualitative research methods was applied, and survey research design from quantitative research methods was applied in order to determine the rate of teachers' possession of the identified misconceptions. Semi-structured interviews consisting of 19 questions were conducted with 9 teachers in Siirt and after the interviews, code-category and themes were created with content analysis. Later, with the misconceptions reached, a three-stage misconception test for STEM education consisting of 8 questions was developed. An expert view was used to determine the content and face validity of the test. The three-stage test was applied to 163 teachers from different branches in Siirt province and quantitative data were analyzed using Microsoft Excel and SPSS 21.0 programs. Percentages of false positive and false negative scores were calculated to evaluate the construct validity of the test. The Kuder-Richardson (KR-20) reliability coefficient was calculated as .61. Item difficulty value was .36; The mean item discrimination value was found to be .54. It was found that teachers have various misconceptions about STEM education and they have scientific knowledge, lack of knowledge, guessed lucky answer and misconception. With the misconceptions that emerged as a result of the study, it is expected that the awareness of STEM education will increase and the definitions will be shaped.