Serum c-reaktif protein-albümin oranının kronik obstrüktif akciğer hastalığı şiddeti (Stabil ve akut alevlenme) ile ilişkisi
The relationship of serum c-reactive protein-albumin ratio with chronic obstructive pulmonary disease severity (Stable and acute exacerbation)
- Tez No: 802221
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN ÜLGER, UZMAN HÜSNÜ BAYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH); hava yolu (bronşit, bronşiolit) ve/veya alveolar anormalliklere (amfizem) bağlı kalıcı hava akımı kısıtlanması ve solunumsal semptomlar ile karakterize sıklıkla ilerleyici, önlenebilir ve tedavi edilebilir heterojen bir akciğer hastalığıdır. Sistemik inflamasyonun laboratuvar belirteçleri arasında yüksek C-reaktif protein (CRP) düzeyi ve hipoalbüminemi bulunur. Hastanın ilk başvurusu anında bakılan ucuz ve kolay kan parametreleri yatış veya taburculuk açısından hekimin öngörüde bulunmasına katkı sağlamaktadır. Bu yüzden hastalık şiddetini ve prognozu tahmin eden laboratuvar parametreleri kritik öneme sahiptir. Daha önce yapılan çalışmalar ile birçok hastalıkta (sepsis, malignite ve inflamatuar hastalıklar vb.) C-reaktif protein/albümin oranı (CAO) ve hematolojik parametrelerin prognozu ve hastalık şiddetini tahmin etmede kullanılabilirliği kanıtlanmıştır. Bu çalışmanın amacı KOAH hastalarında serum CAO'nun hastalık şiddeti ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 01 Ocak 2020-01 Ağustos 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ve göğüs hastalıkları kliniklerinde KOAH tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastalara ait veriler hastane elektronik kayıt sisteminden ve hasta dosyalarından retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan 301 hasta, KOAH alevlenmesi olanlar (n:145) ve stabil KOAH'lı hastalar (n:156) olarak iki gruba ayrıldı. Grupların serum CAO ve diğer bulguları karşılaştırıldı. Ayrıca hastalar GOLD evreleme sistemine göre gruplandırılarak kendi içlerinde karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 301 hastanın 264'ü erkek (%87,7), 37'si kadındı (%12,3). Tüm hastaların yaş ortalaması 65,5±9,2 olarak bulundu. Hastaların 145'i alevlenme grubunda (%48,2), 156'sı stabil KOAH grubunda (%51,8) yer aldı. Alevlenme grubunda serum CRP düzeyi 54,72±54,18 mg/L, stabil KOAH grubunda ise 11,68±20,12 mg/L idi (p0,423 alındığında duyarlılığı %73,80, özgüllüğü %80,10 olarak saptandı. Serum CAO'nun tek başına CRP ya da albüminden duyarlılığı daha yüksek olarak bulundu. En sık izlenen komorbid hastalıklar sırasıyla HT (%31,6), KAH (%21,2), DM (%17,9) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD); It is a heterogeneous lung disease that is often progressive, preventable and treatable, characterized by respiratory symptoms and persistent airflow limitation due to airway (bronchitis, bronchiolitis) and/or alveolar abnormalities (emphysema). Laboratory markers of systemic inflammation include elevated C-reactive protein (CRP) level and hypoalbuminemia. Inexpensive and easy blood parameters, which are checked at the time of the patient's first application, contribute to the physician's prediction in terms of hospitalization or discharge. Therefore, laboratory parameters that predict disease severity and prognosis are critical. Previous studies have proven that the C-reactive protein (CRP)/albumin ratio (CAR) and hematological parameters can be used to predict prognosis and disease severity in many diseases (sepsis, malignancy and inflammatory diseases etc.). The aim of this study is to investigate the relationship between serum CAR and disease severity in COPD patients. Material and Methods: Patients who applied to Health Sciences University Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between 01 January 2020 and 01 August 2022 and were diagnosed with COPD in Chest Diseases Clinics were included in the study. The data of the patients were analyzed retrospectively from the hospital electronic record system and patient files. The 301 patients included in the study were divided into patients with COPD exacerbation (n:145) and patients with stable COPD (n:156). Serum CAR and other findings of the groups were compared. In addition, the patients were grouped according to the GOLD staging system and comparisons were made among themselves. Results: Of the 301 patients enrolled in the study, 264 were men (87.7%) and 37 were women (12.3%). The average age of all patients was found to be 65.5±9.2; 145 of the patients were in the exacerbation group (48.2%), 156 of them were in the stable COPD group (51.8%). The serum CRP level was 54.72±54.18 mg/L in the exacerbation group, and 11.68±20.12 mg/L in the stable COPD group (p0.423 was taken, its sensitivity was found to be 73.80% and its specificity was found to be 80.10%. Serum CAR was found to be more sensitive than CRP or albumin alone. The most frequently monitored comorbid diseases were hypertension (31.6%), coronary artery disease (21.2%) and diabetes mellitus (17.9%).