Teknoloji ve tasarım dersinde yaratıcı drama yönteminin akademik başarı ve bilimsel yaratıcılığa etkisi
Technology and design course the effect of creative drama method on academic success and scientific creativity
  1. Tez No: 802226
  2. Yazar: SAYİME ARIKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÖĞEBAKAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çalışma, Türkiye 'deki ortaokullarda 7. ve 8. sınıfta yer alan Teknoloji ve Tasarım derslerinin günümüzde hala geleneksel yöntemle işleniyor olmasından kaynaklanan sıkıntıları azaltmak, ders konularını yaratıcı drama yöntemi kullanarak öğrencilerin akademik başarılarını ve bilimsel yaratıcılıklarını artırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nicel ve nitel yöntemin bir arada olduğu karma desen yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya Ortaokul 8. sınıf öğrencileri katılarak, 18 öğrenci deney grubunda ve 18 öğrenci kontrol grubunda yer almıştır. Ortaokul 8. sınıf Teknoloji ve Tasarım dersi ünite konularına yönelik hazırlanan ders yapılandırılmasında deney grubuyla yaratıcı drama yöntemi ve kontrol grubuyla geleneksel öğretim yöntemiyle dersler işlenmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak öğrencilerin akademik başarıları ve bilimsel yaratıcılıkları, bağımsız değişken olarak yaratıcı drama yöntemi belirlenmiştir. Nicel veri olarak araştırmacı tarafından 25 sorudan oluşan başarı testi hazırlanmış ve Hu ve Adey'in (2002) geliştirdiği 7 maddeyi içeren bilimsel yaratıcılık ölçeği kullanılırken, nitel veri olarak yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri ve yapılandırılmamış öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 22 istatistik analiz programı kullanılarak, ön ve son testler Independent Samples T testi ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Nitel veriler ise betimsel ve içerik analizleri yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonunda yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin akademik başarılarını ve bilimsel yaratıcılıklarını önemli ölçüde artırdığı sonucu çıkmıştır. Ayrıca nitel verilerin analizinde nicel verileri destekleyen bulgular ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in order to reduce the problems arising from the fact that Technology and Design courses in the 7th and 8th grades in secondary schools in Turkey are still being taught with the traditional method, and to increase the academic success and scientific creativity of the students by using the creative drama method. Mixed design method, which combines quantitative and qualitative methods, was used in the study. Secondary school 8th grade students participated in the study, 18 students in the experimental group and 18 students in the control group. In the structuring of the lesson prepared for the unit topics of the 8th grade Technology and Design course in secondary school, the lessons were taught with the creative drama method with the experimental group and with the traditional teaching method with the control group. In the study, academic achievement and scientific creativity of the students were determined as the dependent variable, and the creative drama method was determined as the independent variable. As quantitative data, an achievement test consisting of 25 questions was prepared by the researcher and a scientific creativity scale containing 7 items developed by Hu and Adey (2002) was used, while semi-structured focus group interviews and unstructured student diaries were used as qualitative data. In the analysis of quantitative data, comparisons were made with the Independent Samples T test, pre- and post-tests, using the SPSS 22 statistical analysis program. Qualitative data were interpreted by making descriptive and content analysis. At the end of the study, it was concluded that the creative drama method significantly increased the academic achievement and scientific creativity of the students. In addition, in the analysis of qualitative data, findings supporting quantitative data emerged.