Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinde Karabağ Savaşı'nın önemi
The importance of the Karabakh War in Turkey and Azerbaijan relations
  1. Tez No: 802225
  2. Yazar: MASHALLAH AKHUNDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKKO MEHMET BOZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Azerbaycan ve Türkiye'nin uzun bir dostluk ilişkileri geçmişi var. Türkiye ve Azerbaycan, tarihlerinin en zor dönemlerinde birbirlerine dostça destek verdiler. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluk ilişkileri şu anda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde en üst düzeydedir. İki ülke liderlerinin karşılıklı resmi ziyaretleri her iki ülkede de büyük bir ciddiyetle karşılanmakta ve bu ziyaretlerin her birinde iki dost ve kardeş ülke arasındaki her alanda yakın iş birliği daha da güçlenmektedir. Türkiye ekonomik, siyasi, askeri ve diğer alanlarda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline gelmiştir. 44 günlük savaşın ilk günlerinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sadece Azerbaycan'ın değil, Türkiye'nin de Azerbaycan'ın yanında olduğuna dair açıklamalar yaptı. Bu, tüm dünyaya bir kenara çekilme, müdahale etmeme, Azerbaycan'a engel olmama mesajıydı. 44 günlük Vatanseverlik Savaşı sırasında, Türk Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı ve diğer üst düzey yetkililer, desteklerini göstermek ve açık bir şekilde Azerbaycan'ı desteklemek için ülkeyi birkaç kez ziyaret ettiler. Bu Azerbaycan için büyük bir siyasi ve manevi destekti. Bu destek, şanlı zaferin ardından da devam etmektedir. 10 Kasım 2020'de imzalanan Deklarasyona göre, asıl amacı savaş sonrası dönemde kontrol uygulamak, çatışma bölgesini insansız hava araçlarıyla izlemek olan Rus-Türk İzleme Merkezi halihazırda faaliyette. İzleme merkezi savaş sonrası dönem için çok önemli çünkü olası gerginlikler merkez tarafından izlenecek ve bunları önlemek için acil önlemler alınacak. O merkezde Türkiye'nin varlığı bizim için çok önemli.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan and Turkey have a long history of fraternal relations. Turkey and Azerbaijan supported each other in the most difficult times of their history. The fraternal relations between Turkey and Azerbaijan are currently at the highest level under the leadership of President Ilham Aliyev and President Recep Tayyip Erdogan. The mutual official visits of the leaders of the two countries are received with great seriousness in both countries, and in each of these visits, the close cooperation between the two friendly and brotherly countries in every field is further strengthened. Turkey has become one of the world's leading countries in economic, political, military and other fields. From the first days of the 44-day war, the President of the Republic of Turkey made statements that not only Azerbaijan, but also Turkey stood by Azerbaijan. This was a message to the whole world to stand aside, not interfere, not interfere with Azerbaijan. During the 44-day Patriotic War, the Turkish Minister of Defense, Minister of Foreign Affairs and other high-ranking officials visited our country several times to show their support and openly support Azerbaijan. This support continues even after our glorious victory. According to the Declaration signed on November 10, 2020, the Russian-Turkish Monitoring Center, whose main purpose is to exercise control in the post-war period, to monitor the conflict zone with drones, is already in operation. The monitoring center is very important for the post-war period because possible tensions will be monitored by the center and urgent measures will be taken to prevent them. The presence of Turkey in that center is very important to us.