Çocuklarda iki farklı tekrarlı sprint test protokolünün yaş ve cinsiyete göre karşılaştırılarak çeviklik yeteneği ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship with agility ability by comparing according to age and gender of the two different repeat sprint test protocols in children
  1. Tez No: 802236
  2. Yazar: BİLGİN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuklarda iki farklı tekrarlı sprint test protokolünün yaş ve cinsiyete göre karşılaştırılarak çeviklik yeteneği ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya 75 kız ve 71 erkek olmak üzere toplam 146 öğrenci (yaş: 11±3 yıl, boy: 148±21 cm, vücut ağırlığı: 38±14 kg) araştırmaya gönüllü olarak katıldı. Çalışmada, katılımcıların tekrarlı sprint performansını belirlemek için tekrarlı ve aralıklı sprint performans testi (CRISP) ve kas gücü sprint testi (MSPT), çeviklik yeteneğinin belirlenmesi için merdiven (ladder) çeviklik testi uygulandı. Verilerin değerlendirilmesi için öncelikle normallik testi yapıldı. Normal dağılım göstermeyen nicel verilerin yaş grupları arasındaki karşılaştırmalar için Kruskal-Wallis H testi ve post-hoc analizler için Conover testi kullanıldı. Verilerin cinsiyete göre karşılaştırılmalarda ise normal dağılım göstermeyen veriler için Mann-Whitney U testi ve normal dağılım gösteren veriler için Bağımsız iki örnek t testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için Pearson korelasyon katsayısı hesaplandı. Değişkenler normal dağılım göstermediğinde Spearman Brown Sıra Farkları korelasyon katsayısı uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze relation with agility ability by comparing the two different repeated sprint tests according to age and gender of children. In accordance with this aim, 75 female and 71 male students (146 in total) (age:11-14, height: 148-169, body weight: 38-52) participate in this study voluntarily. In the study, to specify repeat sprint performance of the participants, Repeated and Intermittent Sprint Performance Test (CRISP) and muscle strength sprint test (MSPT); to specify agility talent, Ladder Agility Test have been applied. Normality Test has been applied to analyze the data. For comparisons between non-normally distributed quantitative data and age groups Kruskal-Wallis H Test, and for post-hoc analyses Conover Test has been applied. Also, in comparisons of data according to genders, for nonnormally distributed data Mann-Whitney U Test, and for normally distributed data Unpaired Two Sample T Test has been applied. Pearson Correlation parameter has been calculated in order to examine relations between variables. When the variables are non-normal, Spearman Brown Rank Differences Correlation Coefficient has been carried out. In all analysis, p0.05); in terms of gender, when CRISP and MPST Tests are compared; on behalf of male students, it is comprehended that there is significant difference(p0.05) in the CRISP test (p0.05), there is a statistically significant difference between all power parameters and age groups (p0.05). It is found that there is a significant difference between the agility test results according to both age and gender of the participants. While there is a negative and statistically moderate relation between CRISP and MPST power values and agility ability; It is found that there is no statistically significant relation between running duration and agility talent. As a result, it may be asserted that the results of repeated sprint and agility tests applied in children may vary according to both age and gender, and both repeated sprint tests and ladder agility test can be used in children in terms of identifying the differences in performance characteristics in children.