Pankreatik steatoz ve hepatik steatozda serum preptin düzeyinin incelenmesi
Investigation of serum preptin level in pancreatic steatosis and hepatic steatosis
  1. Tez No: 802237
  2. Yazar: FATMA ZÜLAL ÖZEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BAYYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Pankreatik steatoz (PS) pankreas dokusunda yağ birikimini tanımlanmak için kullanılan bir terimdir. PS'un kardiyovasküler risk artışı, diyabetes mellitus (DM), pankreatit, pankreas ekzokrin yetmezliği ve pankreas karsinomuna zemin hazırladığına yönelik çalışmalar mevcuttur. Transabdominal ultrasonografi (USG), endoskopik ultrasonografi (EUS), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile tanı konulmaktadır. Preptin hormonu karbonhidrat metabolizması, enerji dengesinde rol oynayan bir hormondur. Hipertansiyon (HT), DM, polikistik over sendromu (PKOS), koroner arter hastalığı, osteoporoz ve hepatosteatoz ile ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı pankreatik steatoz ile preptin düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 40 pankreas yağlanması olan, 40 pankreas ve karaciğer yağlanması olmayan, 8 izole karaciğer yağlanması olan hasta katılmıştır. Deneklerin preptin düzeyleri çalışılmıştır. Grupların sosyodemografik bilgileri, hematolojik, biyokimyasal parametreleri ve preptin düzeyleri karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, VKİ (vücut kitle indeksi), sigara, alkol kullanımı, tansiyon arteriyel açısından farklılık saptanmamış (p>0,05), bel ve kalça çevresi açısından istatiksel anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: Pancreatic steatosis (PS) is a term that describes fat infiltration in pancreatic tissue. There are studies showing that PS increases cardiovascular risk, diabetes mellitus (DM), pancreatitis, pancreas exocrine insufficiency and pancreas carcinoma. PS is diagnosed by transabdominal ultrasonography (USG), computerized tomography (CT), magnetic resonance imaging (MRI) and endoscopic ultrasonography (EUS). Preptin is a hormone that plays a role in carbohydrate metabolism and energy homeostasis. There are studies showing that it is associated with hypertension (HT), DM, polycystic ovary syndrome (PCOS), coronary artery disease, osteoporosis and hepatosteatosis. The aim of this study is to investigate the relationship between pancreatic steatosis and preptin level. MATERIAL AND METHODS: 40 patients with pancreatic steatosis, 40 pantients without pancreatic and hepatic steatosis and 8 patients with only fatty liver were included in our study. The preptin levels of the patients were studied. Sociodemographic informations, hematological, biochemical parameters and preptin levels of the groups were compared. RESULTS: No differences were found between age, gender, body mass index (BMI), smoking, alcohol use, arterial blood pressure between groups (p>0,05). Waist and hip circumference were higher and statistically significantly different in the pancreatic steatosis group compared to healthy participants (p0,05).