Yüzücü sporcuların su ve karadaki fizyolojik performans testleri karşılaştırılması
Comparison of physiological performance tests of swimming athletes on water and land
  1. Tez No: 802235
  2. Yazar: AHMED HASHIM AHMED AL-GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzücüler için su ve karadaki fizyolojik performans ölçümlerinin karşılaştırılarak her iki ortamdaki performans değerleri belirlenmektedir. Araştırmaya erkek ve kız olmak üzere yaşları 20 ile 25arasında değişen (X yaş: 22.33 ± 1,32 yıl, X boy: 1.69 ± 5,01 metre, X ağırlık: 67.93 ± 6,13 kg) toplam 7 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Vücut kompozisyonu ölçümleri gerçekleştirilmiş ve fiziksel performans kapsamında deneklerin fiziksel ve fizyolojik değerleri belirlemek üzere öncelikle suda ve karadaki fizyolojik performans testleri yapıldı. Karada ve suda yapılan uygulamada test öncesi ve sonrası kalp atışı (HR), Laktat yanıtı (La) ve Borg derecelendirme ölçümleri alındı. Vücut kompozisyonu ölçümleri kapsamında vücut uzunluğu, vücut ağırlığı, nabız ölçümleri ve vücut kitle indeksi (VKİ) ölçüldü. Kara ve sudaki testlerde elde edilen veri dağılımlarının normal olup olmadığını belirlemek üzere Shapiro-Wilk testi kullanılarak değişkenler analiz edilmiştir. Katılımcıların fiziksel performans değerlerini karşılaştırmak için Paired Sample Test kullanıldı. Bu çalışmadan elde edilen bulgular göz önüne alındığında, su performansının kara performansına göre aerobik kapasiteyi geliştirmek için daha fazla bir uyarıcı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare measures of physical performance of swimmers in water and on land to determine performance values in both environments. A total of 7 students, male and female, between the ages of 20 and 25 (X age: 22.33 ± 1.32 years, X height: 1.69 ± 5.01 m, X weight: 67.93 ± 6.13 kg) participated in the study. Body composition was measured, first, physical performance tests were conducted on water and on land to determine the physiological and physiological values of individuals within the range of physical performance. Pre-test heart rate (HR), lactate response (La), and Borg rating were measured, then post-test heart rate (HR), lactate response (La) and the Borg scale were measured. Within the body composition measurement range, body length, body weight, pulse, and body mass index (BMI) were measured. An analysis of variance was performed using the Shapiro-Wilk test to determine whether the data obtained in the land and water tests were normally distributed. A paired sample t-test was used to compare the participants' physical performance values. Considering the findings from this study, it was determined that water performance was more of a stimulus to improve aerobic capacity than land performance