Sezaryende farklı iki oturur pozisyonda uygulanan spinal anestezinin blok seviyesi ve hipotansiyon üzerine etkisi
The effect of spinal anesthesia on block level and hypotension in two different sitting positions in cesarean
  1. Tez No: 802238
  2. Yazar: ÖMER FURKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAGUN TUĞCUGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada sezaryende farklı iki oturur pozisyonda uygulanan spinal anestezinin neden olduğu maternal hipotansiyonun ve blok karakteristiğinin karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma ASA II sınıflamasına dahil olan 18-40 yaş aralığında ilk gebeliği olan toplam 100 hastada yapıldı. Hastalar operasyon odasına alındıktan sonra standart monitörizasyon (kalp hızı, sistolik arter basıncı, periferik oksijen satürasyonu) yapıldıktan sonra oturur pozisyonda randomize şekilde geleneksel oturma pozisyonu (Grup I; n=50) ve bacakların masaya paralel uzatılarak koyulduğu pozisyon (Grup II; n=50) olarak 2 gruba ayrıldı. Spinal anestezi L4-L5 seviyesinden 25 G Quincke iğne ile %0,5 bupivacaine 2.2 ml intratekal uygulandı. Blok uygulamasından sonra hastalar supin pozisyona çevirilerek duysal blok seviyesi, motor blok seviyesi, nabızları, sistolik arter basınçları, operasyon sırasında kullanılan efedrin ve atropin miktarları, hipotansiyon sıklığı, bulantı, kusma ve solunum güçlüğü gibi komplikasyonlar kaydedildi. Ayrıca spinal ponksiyon deneme sayısı ve spinal anestezi yapılan pozisyondan supin pozisyona geçiş süreleri de kaydedildi. Bulgular: Hastalar arasında demografik veriler açısından anlamlı fark bulunmadı. T6 duyusal seviyeye ulaşma süresi, Bromage skoru 3 olma süresi, T4 seviyesinin üzerindeki duyusal blok seviyesi, spinal anestezi deneme sayısı, bulantı, kusma, solunum güçlüğü açısından kıyaslandığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare maternal hypotension and block characteristics caused by spinal anesthesia applied in two different sitting positions in cesarean section. Materials and Methods: This study was conducted in a total of 100 patients who had their first pregnancy between the ages of 18-40 and included in the ASA II classification. After the patients were taken to the operating room, after standard monitoring (heary rate, systolic arterial pressure, peripheral oxygen saturation) was performed, the traditional sitting position (Group I; n=50) and the legs extended parallel to the table (Group II; n=50) were randomized in the sittimg podiyion were divided into 2 groups. 2,2 ml of 0,5% bupivacaine was administered intrathecally with a 25 G Quincke needle from the L4-L5 level of spinal anesthesia. After the block, the patients were turned to the supine position and complications such as sensory block level, motor block level, systolic arterial pressure, ephedrine and atropine used during the operation, frequency of hypotension, nausea, vomiting and respiratory distress were recorded. In addition, the number of spinal puncture attempts and the transition times from the spinal anesthesia position to the supine position were also recorded. Results: There was no significant difference between the patients in terms of demographic data. There was no statistically significant difference between the groups in terms of time to reach T6 sensory level, time to Bromage score 3, sensory block level above T4 level, number of spinal anesthesia attempts, nausea, vomiting and respiratory distress. Transition time from sitting to supine position in Group I was statistically significantly higher than Group II ( p0,05). Conclusion: In cases where an emergency operation decision is made in cesarean sections, we recommend spinal anesthesia with the feef on the table, as it saves time when turning the patient into the surgical position after spinal anesthesia