Parametrik tasarım kavramının endüstri ürünlerine yansımasının incelenmesi, sofra seramiği form ve dekor tasarımı uygulama örneği
Examination of the reflection of the concept of parametric design on industrial products, application example of table ceramic form and décor design
- Tez No: 802239
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tasarım, insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere ortaya çıkan kullanışlı, estetik ve yenilik getirici bir kavramdır. Tasarımın yapı taşlarından biri olan yenilik kavramı, sanayileşmeyle birlikte ortaya çıkan sıradanlığı yok etmeyi amaçlamaktadır. Endüstriyel tasarım ile birlikte ürünler ve kullanıcılar arasında fiziksel ve fonksiyonel ilişki kurulabilmektedir. Bu sayede ürünler tüketicinin ilgisini çekmeyi başarmakla birlikte, kullanıcının ihtiyaçlarını gidererek güvenli bir şekilde kullanmalarını da sağlamaktadır. Son dönemlerde oldukça popüler olan bir tasarım çeşidi de parametrik tasarımdır. Parametrik tasarım, birçok değişkenin tasarımı şekillendirilmesiyle oluşmaktadır. Bu değişkenler arasında matematiksel, kullanıcı, malzeme ve çevresel gibi parametreler mevcuttur. Parametrik tasarım, yaygın olarak mimarlık alanında kullanmakla birlikte çevremizde bulunan birçok endüstriyel üründe de kullanılmaktadır. Parametrik tasarımın kullanıldığı sektörlerden biri de seramik sektörüdür. Seramik sektöründe yeni bir kavram olan parametrik tasarım, sofra seramiği ürünlerine form ve yüzey tasarımı olarak yenilik getirmektedir. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan seramik, insanın var olduğu hemen hemen her yer karşımıza çıkmaktadır. Seramik, insan hayatında birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlardan biri de sofra seramiği sektörüdür. Günlük hayatta kullandığımız sofra seramikleri bu araştırma çerçevesinde parametrik tasarım ile ilişkilendirilmesi hedeflenmiştir. Parametrik tasarımın analizi yapılarak sofra seramikleri tasarımında parametrik tasarım anlayışı kullanılarak form ve dekor uygulama örnekleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Design is a useful, aesthetic and innovative concept that has emerged to meet the needs of people. The concept of innovation, one of the building blocks of design, aims to destroy the mediocrity that has emerged with industrialization. With industrial design, physical and functional relationships can be established between products and users. In this way, the products manage to attract the attention of the consumer, but also meet the needs of the user and ensure that they use them safely. A type of design that was so popular in the Sten periods is parametric design. Parametric design is formed by shaping the design of many variables. These variables include parameters such as mathematical, user, material, and environmental. Parametric design, although widely used in the field of architecture, is also used in many industrial products around us. One of the sectors where parametric design is used is the ceramic sector. Parametric design, which is a new concept in the ceramic sector, brings innovation to table ceramic products as form and surface design. Ceramics, which has a history of thousands of years, is encountered almost everywhere where man exists. Ceramics are used in many areas of human life. One of these areas is the table ceramics sector. Within the framework of this research, it is aimed to associate the table ceramics we use in daily life with parametric design. By analyzing the parametric design, form and décor application examples were developed by using the parametric design understanding in the design of table ceramics.