Antihistaminik bir etkin maddenin topikal emüljel formülasyonlarının hazırlanması ve in vitro karakterizasyonu
Preparation of topical emuljel formulations of an anthistaminic active substance and in vitro characterization
- Tez No: 802244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SEDEF ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Antihistaminikler alerjik hastalıkların tedavisinde önemli bir yere sahiptir. H1 reseptör blokeri antihistaminikler, hedef hücrelerdeki H1 reseptörlerine kompetitif olarak bağlanarak etki etmektedir. Loratadinin esas aktif metaboliti olan desloratadin, alerjik hastalıklarda kullanılmakta olan loratadin'den önemli ölçüde daha iyi sedasyon yapmayan antienflamatuar etkisi olan yeni ve seçici bir periferik histamin H1 reseptör antagonistidir. Desloratadinin metabolizma ve yiyeceklerden etkilenmediği, eliminasyonunun yaş, ırk ve cinsiyete göre değişmediği ve kullanılan dozla orantılı farmakokinetiğe sahip olduğu gözlenmiştir. Desloratadinin oral yolla kullanıldığı zamanlarda ağız kuruluğu, baş ağrısı ve halsizlik gibi yan etkilerine daha fazla rastlanmıştır. Topikal uygulanan antihistaminiklerin etkinliği açısından derinin alt tabakalarına penetrasyonu gerekmektedir. Derinin en dış tabakası olan stratum corneum, çoğu zaman dışarıdan uygulanan kimyasalların penetrasyonunda en önemli bariyer olarak kabul edilir. Derideki terapötik hedef bölgeler ilaca göre göz önünde bulundurulmalıdır. Etkin maddenin ve kullanılan, yardımcı maddelerin fizikokimyasal özellikleri ve derinin fizyolojik durumu da deriden permeasyonu ve penetrasyonu etkilyen faktörler arasındadır. Deriye topikal uygulanan ilaçların penetrasyonunu iyileştirmeye yönelik farklı yaklaşımlar kullanılmaktadır. Emüljeller, hem lipofilik hem de hidrofilik etkin maddeleri taşıyabilen ve su içinde yağ veya yağ içinde su tipi emülsiyonların, polimerler yardımı ile jelleştirilmesiyle elde edilen topikal dozaj şekilleridir. Emüljeller, hem emülsiyonların hemde jellerin avantajlarını barındırırlar. Bu tez çalışmasında oral yol ile kullanımı yaygın olan desloratadin etkin maddesinin topikal olarak deriye uygulanacak emüljel formülasyonları geliştirilmiş, fizikokimyasal karakterizasyon çalışmaları yapılmış ve stabil emüljel formülasyonlardan in vitro salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antihistamines have an important place in the treatment of allergic diseases. H1 receptor blocker antihistamines act by competitively binding to H1 receptors on target cells. Desloratadine, the principal active metabolite of loratadine, is a novel and selective peripheral histamine H1 receptor antagonist with a significantly better non sedating anti-inflammatory effect than loratadine used in allergic diseases. It has been observed that desloratadine is not affected by metabolism and food, its elimination does not change according to age, race and gender, and it has pharmacokinetics proportional to the dose used. When desloratadine was used orally, side effects such as dry mouth, headache and fatigue were more common. For the effectiveness of topically applied antihistamines, penetration into the lower layers of the skin is required. The stratum corneum, the outermost layer of the skin, is often considered the most important barrier to the penetration of externally applied chemicals. Therapeutic target sites in the skin should be considered according to the drug. The physicochemical properties of the active substance and the excipients used and the physiological state of the skin are among the factors affecting permeation and penetration through the skin. Different approaches are used to improve the penetration of drugs applied topically to the skin. Emulgels are topical dosage forms that can carry both lipophilic and hydrophilic active ingredients and are obtained by gelling oil-in-water or water-in-oil emulsions with the help of polymers. Emulgels have the advantages of both emulsions and gels. In this thesis, emulgel formulations to be applied topically to the skin of the active substance desloratadine, which is widely used orally, were developed, physicochemical characterization studies were carried out, and in vitro release studies from stable emulgel formulations were carried out.