Dijital pazarlamada algoritmanın önemi ve Instagram'ın algoritma kapsamında incelenmesi
Importance of algorithm in digital marketing and analysis of Instagram in the scope of algorithm
  1. Tez No: 802269
  2. Yazar: HÜLYA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KOCABAY ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ile enformasyon çağına geçilmiştir. Kitle iletişim araçları, süreç içinde bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte; kişilerin yanı sıra toplumların etkileşime girmesini sağlamıştır. Bu etkileşim, internetin kullanımının yaygın hale gelmesi ile artmıştır. İlk olarak 2005 yılında Tim O'Reilly'nin bahsettiği Web 2.0 (O'Reilly, 2005) modeli ile internet çağında yeni bir dönemin başladığı kabul edilse de Allen ve Scholz; blogların 1990'lı yıllarda kullanılmakta olduğunu, Google'ın 1999 yılında kurulduğunu, sosyal ağ sitesi olan Classmates'in 1995 yılında var olduğunu; dolayısıyla web 2.0/sosyal medya teknolojilerinin yeni olmadığını ileri sürmektedir (Moskaliuk et al., 2009). İnsanların kendilerini sosyal medya uygulamaları üzerinden fotoğraflar ve yazılarla ifade ettiği dönemin kökeni web 2.0'ın başlangıcı olan 2005 yılı olarak da kabul edilmektedir. Günümüzde sosyal medyanın dünyada yaşayan insan nüfusunun yarısından fazlasını etkilediği gerçektir. Son yıllarda, sosyal medya uygulamaları içinde ise en hızlı yükselişi Instagram göstermiştir (Kemp, 2021). Dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları olan; Facebook, YouTube, WhatsApp'tan sonra 1,313 milyar kullanıcı ile dördüncü sırada yer alan Instagram'da; artan kullanıcı sayısının yanı sıra son üç ayda reklam erişimi de 7 milyon kişi artmıştır (Kemp, 2021). Çalışmanın birincil amacı; çevrimçi pazarlamacıların; sosyal medya platformlarından biri olan Instagramı kullanırken; Instagram algoritması ile ilgili deneyimlerini ortaya koymaktır. Yapılan çalışmada; Instagram'da işletme hesabı sahipleri ve farklı markaların Instagram işletme hesaplarını yöneten/danışmanlık yapan toplamada 10 sosyal medya uzmanı ile görüşmeler yapılmıştır. Veriler derinlemesine görüşme ile toplanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucu, Instagram algoritmasının çevrimiçi pazarlamacıların gelişimi için büyük fırsatlara ve zorluklara sahip olduğunu göstermektedir. Instagram, artan rekabet ortamına rağmen çevrimiçi pazarlamacılar tarafından ürünlerinin reklamını yapmak için en uygun platformlarda biri olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, with the widespread use of mass media, the information age has begun. Mass media, together with the developments in information and communication technologies in the process; It enabled communities as well as individuals to interact. This interaction has increased with the widespread use of the internet. Although it is accepted that a new era has started in the internet age with the Web 2.0 (O'Reilly, 2005) (O'Reilly, 2005) model first mentioned by Tim O'Reilly in 2005, Allen and Scholz; that blogs were used in the 1990s, that Google was founded in 1999, that the social networking site Classmates existed in 1995; therefore, he argues that web 2.0/social media technologies are not new (Moskaliuk et al., 2009). It is a fact that social media affects more than half of the human population living in the world today, assuming the origin of web 2.0, the beginning of the period in which people express themselves through photos and texts through social media applications, in 2005. Among social media applications, Instagram showed the fastest rise (Kemp, 2021). The most used social media applications in the world; Instagram, which ranks fourth with 1.313 billion users after Facebook, YouTube and WhatsApp; In addition to the increasing number of users, ad access has increased by 7 million people in the last three months (Kemp, 2021). The primary purpose of the study; social media, social media algorithm, Instagram algorithm, algorithm in digital marketing, such as to create a source for academic studies. In the study; Interviews were held with 10 social media experts who manage/consult business account owners on Instagram and Instagram business accounts of different brands. Data were collected by in-depth interview. The result of the study shows that the Instagram algorithm has great opportunities and challenges for the development of online marketers. Despite the increasing competition, Instagram remains one of the most suitable platforms for online marketers to advertise their products.