Tıbbi deontolojinin uygulanabilirliği konusunda sbü ankara dışkapı yıldırım beyazıt suam asistan hekimlerinin bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of sbu ankara dişkapi yildirim beyazit suam assistant doctors on the applicability of medical deontology
  1. Tez No: 802268
  2. Yazar: TANSU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Tıp, kendisine özel bir etik değer sistemi kuran ilk mesleki alanlardan birisidir. Tıp eğitimi, deontoloji ve etik eğitiminden ayrı düşünülemez. Çalışmamızda asistan hekimlerin o anki bilgi ve tutumlarını ölçmeyi, bu çalışmamızın asistan hekimlerin kendilerini geliştirmeleri açısından yol gösterici olmasını hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, tanımlayıcı, analitik ve kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, 01 Temmuz 2022 ile 01 Eylül 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 320 asistan hekimdir. Yöntem olarak, online/internet aracılığıyla anket doldurma yöntemi ile kullanılmıştır. Anketin ilk bölümü yaş, cinsiyet, uzmanlık alanı ve asistanlık yılı gibi sosyo-demografik bilgiler, ikinci kısmı tıbbi deontoloji ve tıbbi etik literatüründen derlenmiş, hasta hekim ilişkisi - hasta hakları, hekimin meslek etiği - hekim hakları, konsültasyon etiği, meslektaşlar arası saygı üzerine tıbbi deontolojinin uygulanabilirliği konusunda bilgi, tutum ve davranışları ölçen sorulardan oluşmaktadır. Sorulara verilen cevaplarda yığılmalar olduğu için analiz esnasında cevaplar,“tamamen katılıyorum”ve“katılıyorum”seçeneği“katılıyorum”;“kararsızım”,“katılmıyorum”ve“hiç katılmıyorum”seçeneği“katılmıyorum”olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Medicine is one of the first professional fields to establish a special ethical value system for itself. Medical education cannot be considered separately from deontology and ethics education. In our study, we aimed to measure the current knowledge and attitudes of resident physicians, and for this study to be a guide for resident physicians to improve themselves. Materials and Methods: Our research has been planned descriptively, analytically and cross-sectionally. The sample group of the study was 320 resident physicians working at Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital of the University of Health Sciences between 01 July 2022 and 01 Eylül 2022. The method of choice was filling out a questionnaire online. The first part of the questionnaire consists of socio-demographic information such as age, gender, specialty and year of assistant, the second part is compiled from the literature of medical deontology and medical ethics, patient relationship with the doctor - patient rights, professional ethics of the doctor - physician rights, consultation ethics, respect between colleagues, questions measuring knowledge, attitudes and behaviors about the applicability of medical deontology. Due to the discrepancies in the answers; the options“I completely agree”and“I agree”accepted as“I agree”while the options“I am undecided”,“I disagree”, and“I don't agree at all”accepted as“I disagree”.