حقوق اللاجئين في الشريعة الإسلامية وقانون الأمم المتحدة(دراسة تحليلية)
Birleşmiş Milletler mülteci haklarının İslam hukuku açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 802270
  2. Yazar: FARMAN HUSSEIN BAKR BAKR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES SALİH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mültecilerin mevcut durumunun kapsamlı bir teze ihtiyacı vardır. Bu çalışma mültecilerin İslam hukuku, uluslararası hukuku ve uluslararası sözleşmelerdeki hak ve anlaşmalarını açıklıyor. Araştırmanın amacı; Mülteci sorunları ve mültecilerin karşılaşmış olduğu riskleri açıklayarak ve sığınma nedenlerini belirterek sorunun çözümüne yönelik çerçeveler geliştirmeye yardımcı olmaktır. Mültecilerin hakları ve görevleri mülteci, iltica ve iltica kavramlarını sunduktan sonra mültecilerin sığındıkları ülkelere karşı görevleri ve bunlardan kaynaklanan yükümlülüklerin beyanı ve ardından bu hakkın şeriat açısından vurgulanması bu hedeflere ulaşmak için hukuk ve içtihat kitaplarında hukuk araştırmalarında ve uluslararası sözleşme ve antlaşmalarda tümevarımcı ve analitik yaklaşımı takip ettim. Bu 1951 Birleşmiş Milletler Sözleşmesi çalışmasının sınırları içindedir. Ve mültecilerin statüsüne ilişkin 1967 protokolü, Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri olarak mülteciler konusunun içtihat çerçevesine girmektedir. Çünkü içtihatla ilgili hükümler içermektedir. Uluslararası hukuka dayalı ilişkiler İslam hukukunun insan onuru ve adalete olan ilgisine dayanarak; işbirliği, hoşgörü ve karışıklık , Birleşmiş Milletler Mülteci Sözleşmesi mültecilerin görevlerinin formülasyonunda kusurlu maddeler içermektedir. Mülteci, devletinin keyfi olarak ihlal edecek ve içerecek şekilde mültecilere yükümlülükler yüklemesine izin veren araştırma, İslam hukukunun kanunların olduğu bir devletin topraklarında olması halinde mültecinin İslam devletinin kanunlarına bağlı olduğu şeklindeki yükümlülüklerine ilişkin algısını vurgulamıştır. Sığınma başvurusunun incelenmesi sırasında onu bu yasalar hakkında bilgilendirmeyi taahhüt etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The contemporary situation of refugees requires comprehensive research that clarifies the duties and rights of refugees in Islamic law and international law, and the purpose of the study is to explain the problems of refugees and the threats faced to refugees, trying to hep and resolving issues faced to refugees and reasons why one would be a refugee, Refugee and the rights and obligations of refugees, by presenting the concept of asylum and refugee and its types, and presenting the duties of refugees towards the states of asylum and the duties arising therein,To achieve these goals, following the method of measurement and analysis of legal books, judicial research and international treaties, within the framework of the 1951 UN Convention and the 1967 Protocol. Intermediate relationships Rights are based on interests in international law, human dignity, justice, cooperation, tolerance and equality in Islamic law, and incomplete provisions on the obligations of refugees in UN international law that allow the refugee's rights may get violated, The study highlighted the views of Islamic Sharia and international law on the duties of refugees to comply with the laws if they are in the territory of the state with the laws in it, provided that they are notified of these laws.